banner51

Bu haber kez okundu.

Ayder Yaylasında Kentsel Dönüşüm Bekleyişi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ifadeleri sonrası başlatılan 'Yayla Kentsel Dönüşümü' çalışmasının uygulanacağı Rize'nin Ayder Yaylasında endişeli ve heyecanlı bekleyiş başladı.

            Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Rize ziyareti sırasında 'Ayder'i kirlettik, rezil ettik' şeklindeki çıkışı sonrasında ilk olarak Rize'nin Ayder Yaylası için gündeme gelen ve Toplu Konut İdaresi (TOKİ) öncülüğünde hazırlanan 'Kentsel Dönüşüm Projesi' için yeni bir aşamaya geçildi.

            Gelişmelerin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un, Türkiye'nin önemli turizm merkezleri arasında yer alan ve 'imar kirliliği' tartışmalarıyla gündeme gelen Ayder Yaylası'nda, kentsel dönüşümün Nisan ayında başlatılacağını açıklaması, yayla sakinlerini de gergin ve heyecanlı bir bekleyişe düşürdü.

            Altyapı ve ulaşım sorunlarını çözecek, 'imar kirliliği' tartışmaları sona erdirecek diya baktıkları projeye destek veren yaylacılar, kendilerinin de mağdur edilmeden projenin uygulanmasını istediklerini söyledi.

            Türkiye'de ilk 'Yayla Kentsel Dönüşümü'nün uygulanacağı Ayder'de, projenin ayrıntıları da ortaya çıkmaya başladı.

            Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan ve doğal güzelliği ile öne çıkan 'turizm merkezi, milli park, ve Doğal Sit Alanı' statüsüne sahip Ayder Yaylası, her geçen gün artan kaçak yapılar sonucu 'imar kirliliği' tartışmalarıyla gündeme geldi.

            Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çıkışı sonrası yayla için 'Kentsel Dönüşüm Projesi' hazırlandı. Daha sonra projeyle otopark, otel ve pansiyon alanları, seyir terasları, günübirlik eğlence alanları, çadır ve kamp bölgeleri ile giriş-çıkış noktaları eklendi.

            Projeye göre yaylaya ulaşanlar, katlı otoparka araçlarını bıraktıktan sonra seyir terasına çıkacak, oradan da 'trambüs' adı verilen araçlarla yayla merkezine ulaşacak.

            Nisan'da Başlıyor!

            Öte yandan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 29 Aralık'ta Rize'ye yaptığı ziyaret sırasında, Ayder'deki 'Kentsel Dönüşüm'ün Nisan'da başlayacağını açıklamıştı.

            Etaplar halinde uygulanacak projenin mevcut yol, otopark ve kaplıca havuzlarının yeniden düzenlenmesiyle başlayacağı, ulaşım sorununa çözüm olarak ise yaylanın alt kodunda çift yönlü yeni bir yol yapılacak belirtiliyor.

            Projeye göre Ayder Yaylası ve civardaki Avusor, Huser ve Kavron yaylalarına gitmek isteyenler de, bu yolu kullanacak ve böylece yaylaya araç girişi de sınırlandırılacak.

            Proje gereği altyapı ile üstyapı çalışmaları aynı anda devam edecek ve yaylada, dikey binalar yerine en fazla 2 katlı yatay yapılar inşa edilecek.

            Uygulanacak yeni modelle yayladaki altyapı ve ulaşım sorunlarının çözüleceği, bununla birlikte 'imar kirliliği' tartışmalarının da son bulacağı ifade ediliyor.

            Ayder Yaylası

            Çamlıhemşin'in 19 kilometre güneydoğusunda, 1350 metre yükseklikte yer alan Ayder Yaylası'na, Fırtına Deresinin aktığı Fırtına Vadisi boyunca eşsiz doğal güzellikler izlenerek ulaşılıyor.

            Çevresini saran çam ormanları, şelaleler, yöresel mimarideki evler, çiçekler ve burada üretiilen bal ve şifalı kaplıcayla, Kaçkarların eteğinde çam örtülü yamaçlarla kaplı olan Ayder Yaylasında ayrıca yaz aylarında yerli-yabancı turistler, 55 derece sıcaklıktaki şifalı kaplıca suyundan yararlanıyor.

            Yaylada ayrıca trekking, cip safari, foto safari, kampçılık, dağcılık gibi birçok turizm aktivitesi de yapılıyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol