banner51

Bu haber kez okundu.

'BUZULLAR ERİYOR' UYARISI

Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) Başkanı Prof. Dr. Ersan Başar “Kaçkarlarda doğa sporlarıyla ilgilenenler, avcılar, çobanlar ve o bölgede yaşayanlar çok dikkat etmeli" dedi.

            Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin etkileriyle buzulların erimeye başlaması üzerine dağcıların kullandığı kuzey tırmanış rotalarında değişikliğe gidilen Doğu Karadeniz’de, 3 bin 937 metre yüksekliğindeki Kaçkar Dağları'nda mevsim geçişlerinde hava sıcaklıkları ile birlikte çığ riskinin arttığı belirlendi.

            Son yıllarda küresel iklim değişikliğinin etkileriyle görülen ani lokal ve şiddetli yağışların, can ve mal kayıplarıyla sonuçlanan sel ve heyelanlara yol açtığı Doğu Karadeniz Bölgesi'nde, Kaçkarlardaki buzullar da erimeye başladı.

            İklim değişikliğinin etkileriyle hava ve deniz suyu sıcaklığının mevsim normalleri üzerinde seyrettiği bölgede, 3 bin 937 metre yüksekliğindeki Kaçkar Dağlarında buzulların eridiği tespit edildi.

            Son yıllarda artan erime ile dağcıların kullandığı kuzey tırmanış rotalarında değişikliğe gidilirken mevsim geçişlerinde hava sıcaklıkları ile birlikte bölgede çığ riskinin de arttığı belirlendi. Kaçkarlarda doğa sporlarıyla ilgilenenler, avcılar, çobanlar ve o bölgede yaşayanların olası çığ bölgelerinden uzak durmaları istendi.
            Büyük Değişiklikler Görülüyor
            TDF Başkanı Başar, son dönemlerde dünyada küresel ısınma ve iklim değişikliğine bağlı olarak özellikle yüksek dağlarda büyük değişiklikler görüldüğünü söyleyerek; şunları kaydetti:

            "Bunlara Karadeniz Bölgesindeki Kaçkar Dağları örnek gösterilebilir. Kaçkar Dağlarında bulunan buzulla da yoğun olarak erimeler tespit ediliyor. Oraya giden insanlar 10-15 yıl önceki buzul kütleleri ve kar yağış değişimlerini gözleri ile görebiliyor. Bunlar binlerce, yüz binlerce, milyonlarca yıllık buzul yapıları. Bunların bu kadar hızlı bir şekilde eriyor olmasını görüyor olmamız büyük bir değişiklik olduğunu bize gösteriyor. Meteorolojik olarak da çevresel bazı değişimler olduğu tespit ediliyor. Özellikle rüzgar, yağışlar bunlarda değişiklikler var. Mikro anlamda çok küçük bölgelerde yağan yoğun yağışlar, özellikle Karadeniz gibi dağlık bölgelerde bölgesel afetlere sebep oluyor. Bu yüzden bölgemizde Kaçkar Dağları’nda buna benzer riskler görülmekte.”
            Çığ Riskine Dikkat!

            Dağlardaki kar yağış rejiminin her zaman değişebildiğini söyleyen Başar, “Kaçkar bölgesinden bakarsak bölgemizde mevsim geçişlerinde, Nisan-Mayıs, Aralık- Ocak ayı gibi dönemlerde yeni kar yağışları meydana geliyor. Çığ riski çok fazla oluşuyor. Mevsim geçişlerinde, çığ riskine çok dikkat edilmeli. Yapılacak dağcılık, doğa aktiviteleri veya o bölgedeki yürüyüşlerde çok fazla dikkat edilmesi gerek. Bölgelere göre, mevsime bağlı olarak kar yağışında artış oluyor. Mevsimsel olarak zaman dilimlerine bakılınca bazı yıllar kar yağışı artarken bazı yıllarda azalıyor. Bu uzun yıllar döneminde takip edilmesi gerekiyor” dedi.

            Dağcıların yanı sıra avcılar, çobanlar ve yöre insanlarını uyaran Başar, açıklamalarını şöyle tamamladı:

            “Bu yıl yağan kar, dağlık bölgelerde havanın da ısınmasıyla birlikte mevsim geçişleri ile yoğun olarak çığ riskini artırıyor ve çığ düşmelerine sebep olabiliyor. O bölgelere giden doğa sporlarıyla ilgilenen insanlar, avcılar, çobanlar veya o bölgede yaşayan insanların buna çok dikkat etmesi gerekiyor. Çığ büyük bir kütle şeklinde düşerek, büyük zarar oluşturuyor, can kayıplarına yol açıyor. Özellikle Karadeniz’de buna benzer çok çığ oldu. Bundan dolayı özellikle kar yağışının yoğun olduğu dönemlerde çok dikkat edilmesi gerek.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol