banner51

Bu haber kez okundu.

ÇAY ÇÖPÜNDEN ORGANİK GÜBRE

Rize İl Genel Meclisi, Rize ve bölgesinde çay çöpünden organik gübre üretilmesi için girişimleri başlattı.

            İl Genel Meclisi Başkanı İbrahim Türüt'ün başkanlığında yapılan Kasım ayı olağan toplantısında Tarım Komisyonu adına komisyon üyesi Emin Kanbur, yaklaşık 6 aylık dönemde komisyon olarak yaptıkları çalışmalar hakkında meclise bilgi verirken Denizli merkezli bir teknoloji firmasının yetkilileri, ülke geneli ve uluslararası alanda sürdürdükleri çalışmalarla çay çöpünden gübre üretimi için meclis üyelerine sunum gerçekleştirdi.

            Firma yetkilisi Mehmet Akın, 7 ilde organik gübre tesisleri ve ihracatlarının olduğunu ifade ederek, “Yaptığımız araştırmalar neticesinde organik çay tarımı yapan çiftçilerin zaten çay çöpünü klasik yöntemle kullandıklarını ve verim aldıklarını gördük. Kendi laboratuar ortamlarımızda hiçbir kimyasal madde kullanmadan tamamen doğal minerallerle çay çöpünden ürettiğimiz gübrenin klasik yönteme göre 5 kat daha verim elde ettiğini tescilledik. Gerekli temaslar tamamlanır ve hammadde konusunda garanti verildiği takdirde Rize’ye yaklaşık 10 dönümlük alanda 15 bin ton kapasiteli bir organik gübre tesisi kurabiliriz” dedi.

            İl Genel Meclisi Çevre-Sağlık ve Tarım Komisyonlarının konuyla ilgili yaklaşık 6 aydır özverili bir şekilde çalıştığını belirten Meclis Başkanı Türüt, şöyle konuştu:

            “Hem kimyasal gübre maliyetlerinin her geçen yıl müstahsillerimizin yükünü arttırması hem de çay imalatı sonucunda ortaya çıkan çay çöpünün tekrar ekonomiye kazandırılması amacıyla meclis olarak böyle bir çalışma içerisine girdik. Gübre maliyetlerini azaltmanın yanında ilimizde kullanılan yaklaşık 100 bin ton kimyasal gübrenin tüketim miktarını düşürmek ve kimyasallarla yapısı bozulan toprağımızın yeniden canlanmasını hedefliyoruz. İhtiyaç duyulan konsorsiyum oluşursa organik gübre üretimi yapan bir tesisin ilimize kazandırılmasını canı gönülden destekliyoruz.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol