banner51

Bu haber kez okundu.

Çay ve Fındık Bahçeleri Yenilenecek
 Doğu Karadeniz'in en önemli tarımsal ürünlerinin başında gelen çay ve fındıkta, ekonomik ömrünü tamamlayan bahçeler DOKAP Bölge Kalkınma İdaresinin çeşitli kurum, kuruluş ve üniversitelerle birlikte yürüttüğü projelerle yenilenecek.

            DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Ekrem Yüce, RTEÜ Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı ile iş birliği halinde çayın kalitesini artırmak için proje başlattıklarını ve ekonomik ömrünü tamamlamış fındık bahçelerinin yenilenmesi, yenilerken de ocak tipi değil de tek gövdeli sisteme geçiş konusunda çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

            Proje kapsamında bölgedeki yaşam kalitesinin standardı ile vatandaşların gelir paylarını artırmak için çalışmalar yaptıklarını belirten Yüce, bölge ve Türkiye ekonomisi için ciddi öneme sahip iki tarımsal ürün olan çay ve fındıkla ilgili çalışmalar konusunda projeler hazırlayarak bunları uygulamaya soktuklarını söyledi.

            Tarım sektörüyle ilgili çalışmaların sürdüğünü anlatan Yüce, "Bölgedeki 5 ilde çok ciddi çay plantasyonları var, bir kısmı ekonomik ömrünü tamamlamış, bir kısmı tamamlamak üzere. Çayın ekonomik ömrü 60-70 yıl civarında" dedi.

            Çaylık alanların yenilenmesiyle ilgili projeyle beraber çayın kalitesini artırmak için de çalışma yaptıklarını anlatan Yüce, bölgenin 2.ürünü olan fındıkla ilgili çalışmalar da yapıldığını, verim ve kalitenin artırılması için çalışmalar yürüttüklerini anlattı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol