banner51

Bu haber kez okundu.

FINDIKLI'DA 5 MİLYON TOHUM ÜCRETİZ DAĞITILDI

Fındıklı 'da "Geleneksel Tohum Takası Etkinliği" ile beş milyon  doğal ata tohumunu halka ücretsiz dağıtıldı.

   Etkinlik, Fındıklı Ziraat Odası,  Fındıklı Belediyesi ve MECİ tarım kooperatifi işbirliği ile Fındıklı'nın  kurtuluşunun 105. yılı programı kapsamında gerçekleştirildi.
               

           Hayati Aykut Parkında gerçekleştirilen etkinliğe Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu, Fındıklı Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Özsoy ve yönetim kurulu ile çok sayıda çiftçi katıldı.
           

        Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu, burada yaptığı açıklamada, Fındıklı’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 105. Yılında, bizde kurtuluş tarımda diyerek yerel seçimlerin ardından başlattığımız tohum takas etkinliğinin dördüncüsünü düzenlediklerini ifade ederek, “5 milyon tohumu halkımızla buluşturuyoruz. Geçen yıl gine halkımıza dağıttığımız ata tohumlarından elde edilen ürünlerinden aldığımız tohumları gine halkımıza dağıtıyoruz. Bu etkinliğimiz bölgeye yayıp diğer ilçelerde düzenlemeye planlıyoruz. Tohumlarımıza geleceğimize  sahip çıkmayı bir görev bildik bunu uzun süre sürdüreceğiz. 
 

         Geleneksel Tohum Takasına 2017 yılında ata tohumlarını toplayarak başladıklarını ifade eden Özsoy, “ Topladığımız tohumları kendi üretim alanlarımızda çoğalttıktan sonra ilk yıl 100 bin sebze fidesi dağıttık. Daha sonra 500 bin tohum. Ardından 1 milyon tohum ve geçen yıl 2 milyon bu yılda 5 milyon tohum dağıtıyoruz. Ata  tohumunu önemsiyoruz çünkü hibrit ve Genetiği Değiştirilmiş (GDO) ürünler arasında ki farkı biliyoruz. Ata tohumun hem vitamin olarak diğerlerinden çok yüksek olması. Aynı zamanda lif oranının yüksek olması ve önemlisi sürdürülebilir olması” dedi.
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol