banner51

Bu haber kez okundu.

FINDIKLI İÇİN  SİT ALANI DEĞİŞİKLİĞİ

Bakanlık, Fındıklı'da bulunan bazı Doğal SİT Alanları'na dair yeni bir karar aldı ve alanların statülerini değiştirdi.
    Fındıklı'da çok önceden beri Doğal SİT Alanı olarak ilan edilen ve koruma altında bulunan bazı alanların statüsünde değişikliğe gidilen karar, geçen hafta Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
    Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından Fındıklı ilçe sınırlarındaki bazı alanlar için aldığı kararla, bu alanları Doğal SİT Alanından farklı bir statüye geçirdi.
    Alınan yeni kararla Sahil ile Aksu Mahallelerindeki söz konusu alanların imara ve yapılaşmaya açılacağı endişesini taşıyan çevreciler ve yaşam savunucuları, HES'ler gibi bu alanlarda da herhangi bir yapılaşmaya izin verilemeyeceğini vurguluyor.
    Kararda Ne Diyor?
    Resmi Gazete’de yayımlanan kararda, "Rize ili Fındıklı ilçesi, Fındıklı Sahil ve Aksu Mahallesi Doğal SİT Alanı, Bakanlık Makamının 13.11.2020 tarihli ve 242234 sayılı Olur'u ile Doğal SİT-Sürdürülebilir Koruma Kullanım Alanı olarak ilan edilmesi kararı verildiği" kaydedildi.
    Kararda ayrıca şu ifadelere yer verildi:
    “Rize İli, Fındıklı İlçesi, Fındıklı Sahil ve Aksu Mahallesi Doğal Sit Alanı Bakanlık Makamının 13.11.2020 tarihli ve 242234 sayılı Olur’u ile 'Doğal Sit-Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı' olarak tescil edilmiştir. 27 Ekim 2017 tarihli ve 30223 sayılı Resmi Gazete' de yayımlanan, 'Korunan Alanların Tespit, Tescil ve Onayına İlişkin Usul ve Esaslara Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'in 2. Maddesinin (j) bendinde yer alan 'Anıt ağaçlar hariç, tabiat varlıklarının ve Doğal SİT Alanlarının tescil kararları Resmi Gazete' de yayımlanır ve Bakanlığın internet sayfasında bir ay süre ile duyurulur' hükmü gereği ekteki haritada belirtilen Doğal SİT Alanının tescili tebliğ olunur.”

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol