banner51

Bu haber kez okundu.

KAYIKHANELERİ YIKILAN BALIKÇILAR İSYANDA

Rize Valiliği, kent genelindeki kaçak yapılaşmalarla mücadeleyi sürdürüyor. Valilik çalışmaları karşısında mağdur olan yurttaşlar ise yetkililerden yardım bekliyor.

            Rize Valiliği'nce konuya ilişkin yapılan basın açıklamasında, kent genelinde kaçak olarak yapıldığı tespit edilen ruhsatsız yapıların, 'yapı tatil tutanağı' ile mühürlenerek durdurulduğu kaydedildi.

            Söz konusu yapılarla ilgili hukuki ve bürokratik süreçlerin tamamlanmasıyla yıkımların başlatıldığını vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

            “İl genelinde sürdürülen denetimlerde mevzuata aykırılığı görülen yapı ve eklentiler tutanakla tespit edilip, uyarı ve mühürlenmesi yapıldıktan sonra gerekli hukuki ve idari süreçler tamamlandığında yıkımları gerçekleştirilmektedir.

            İlgili kurumlar, İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisleri, muhtarlıklar ve sivil toplum örgütleri mevzuata aykırı yapılaşma ile ilgili hep birlikte mücadele konusunda hemfikirdir.

            Bu bağlamda; kaçak olarak nitelendirilen ve mevzuata aykırı olarak inşa edilen yapılar hakkında tutanak tutularak gerekli sürecin başlatılacağının ve diğer işlemler tamamlandığında bu yapıların yıkılacağının bilinmesini, vatandaşlarımızın kendilerini maddi ve manevi her türlü kayıptan korumak için bu yollara tevessül etmemelerini rica ederiz.”

            Kayıkhaneleri Yıkılan Balıkçılar İsyanda

            Öte yandan Rize kent merkezi Gündoğdu’da kayıkhaneleri yıkılan balıkçılar ise kendilerine verilen sözlerin tutulmadığını kaydederek, “Sözler verildi. Buna rağmen kayıkhanelerimiz kirli iftiralar atılarak yıkıldı” şeklinde tepkilerini dile getirdiler.

            Kayıkhaneleri yıkılan balıkçılar bir yandan da isyan ederken; balıkçılar adına konuşan Hamidiye Mahallesi Muhtarı Nihat Meral, “150 Kayıkhaneden çoğunluğu kumarhane ve içki âlemi yapılan yer, gerçek balıkçılık yapanlara yer verilmedi, birçoğu yapı belgesi olmasına rağmen yıkıldı” dedi.

            Gündoğdu Mahallesinde yıkımları gerçekleştirilen kayıkhanelerin birçoğunun yapı belgesi olduğunu, olmayanlara da belge verileceği sözüne rağmen yıkıldığını kaydeden Meral, paralı kayıkhanelerin ise ayakta kaldığını söyledi.

            Bilindiği üzere geçen hafta sonu Rize Valiliği kararıyla Rize merkez Gündoğdu Mahallesinde yıkımları gerçekleştirilen kayıkhanelerin, iddiaların aksine birçoğunun yapı kayıt belgesi olduğunu belirten Mahalle Muhtarı Meral, açıklamalarını şöyle tamamladı:

            “Burada 150 dolayında kayıkhane bulunmakta, bunların çoğunluğu balıkçılık yapmıyor, para ile keyif hane almışlar. Burada içki ve kumar oynanmakta, kayıkları olanlar ise azınlıkta, bunların da yerleri yıkıldı.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol