banner51

Bu haber kez okundu.

TALAN EDENLER YARGILANDIĞINDA ADALET YERİNİ BULACAK

Fındıklı’da 15 yılı aşkın süredir başta HES’ler olmak üzere, taşocakları, deniz dolgusu, kıyı balıkçılığı, maden aramaları ve dere ıslahı gibi proje ve çalışmalara karşı çıkarak, herhangi bir projeye geçit vermeyen mücadelenin öncü isimlerinden 3’ü, daha önce de ertelenen duruşma sonucu yeniden yargı önüne çıktı.
            Aynı zamanda Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) yürütme kurulu üyesi olan Hüseyin Acar ile Fındıklı Derelerini Koruma Platformu (FDKP) Sözcülerinden Avni Ertaş ile birlikte dava açılan Behçet Ertaş’ın yargılandığı davanın duruşması bu kez 18 Ocak 2023’e ertelendi.
            Duruşmadan sonra konuşan FDKP sözcüsü Ertaş, bir süre önce ilçenin Arılı Dere vadisinde, harita mühendis olduklarını öğrendikleri kişilerin çalışmaları hakkında bilgi edinmek istedikleri sırada söz konusu şahısların kendilerini tehdit ederek vadiden ayrıldığını kaydederek, ardından olay yerine gelen Jandarma ile bazı tartışmalar yaşandığını ve jandarmanın kendileri hakkında suç duyurusunda bulunduğunu anlattı.
            Geçen hafta Çarşamba günü sabahı Pazar Adliyesinde görülen davanın 3. duruşmasına, yaşam savunucusu Behçet Ertaş ise katılamadı.

            'Bir Senaryo ile Karşı Karşıyayız'
            Duruşmada kendilerine ekleyecekleri sorulan Avni Ertaş, savunmasında şu ifadeleri kullandı:

            “Kendilerinin kolluk gücüne karşı en ufak bir fiziki temasımız olmadığı halde böyle bir olayın sorumlusu olarak kendimizi nezarette bulduk ve o gün oğlumun üniversite kaydı için bana ihtiyacı vardı. Burada mağdur olan, gereksiz nezarette tutulma nedeni ile benim. Asıl şikayetçi olması gereken şahsımdır.

            Bizler yaklaşık 15 yıldır bu mücadeleyi sürdürüyoruz. Köyümüze gelen her yabancının başımızın üstünde yeri vardır. Ama bize meydan okuyarak, siz kimsiniz diyerek aşağılayan kişileri de köyümüzde istemeyiz.

            Ayrıca 15 yıldır sürdürdüğümüz yaşam alanları savunmamızda ne emniyet, ne de jandarmanın kolluk kuvveti ile hiçbir sorun yaşamadık. Ama şimdi bir senaryo ile karşı karşıyayız.”

            'Hak ve Görevlerden Yola Çıktık!'
            Aynı şekilde savunmasına ek yapan DEKAP YK üyesi Hüseyin Acar ise, şöyle konuştu:

            “30 yıllık eğitimcilik yaşamımda öğrencilerime vatan, yurt, Atatürk ve Cumhuriyet sevgisi öğrettim. Emeklilik sonrasında sivil toplum örgütlerinde görev alıp, atalarımızdan devraldığımız bu yaşam alanlarını, gelecek nesillerimize, bize emanet edildiği şekli ile korumaya ve kollamaya, Anayasanın bize verdiği hak ve görevden yola çıkarak devam ediyoruz.”

            Anayasal Tepki!
            Yaşam savunucularının avukatı Şefik Çorbacıoğlu da, savunmasında, “Müvekkillerimin yasadışı bir eylemde bulunmadıkları konusunda zaten daha önceki beyanları mevcut. Burada kişiler anayasal haklarını kullanıp yasal tepkilerini göstermişlerdir. Bu nedenle beraatlarını talep ediyorum” şeklinde ifadeler kullandı.
            Anlatılanları dinleyen duruşmanın Hakimi, dava hakkındaki kesin kararın 18 Ocak 2023 tarihinde verilebileceğini ifade ederek, duruşmanın bu tarihe ertelendiğini kaydettikten sonra duruşmayı sonlandırdı.

            'Vazgeçmeyeceğiz!'
            DEKAP YK üyeleri ile birlikte, CHP ve Sol Parti İl ve ilçe yöneticileri ve FDKP gönüllülerinin de destek verdiği duruşmaya Fındıklılı vatandaşlar da yoğun ilgi gösterirken, Arhavi Doğa Koruma Platformundan bir gurup da çevrecilere destek verdi.
            Duruşma sonrası Pazar Adliyesi önünde kısa bir açıklama yapan Avni Ertaş ile Hüseyin Acar, kolluk kuvvetleri ile herhangi bir işleri olmadığını vurgulayarak, şunları kaydettiler:

            “Biz yıllarca geçmişimize ve geleceğimize, suyumuza, toprağımıza, vatanımıza sahip çıktık, çıkamaya da devam edeceğiz. Vazgeçmeyeceğiz! Buraları yağmalayıp talan edenler onlar. Asıl o talancılar yargılandığında adalet yerini bulacak."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol