banner51

Bu haber kez okundu.

VERİLEN SÖZLERİN HİÇBİRİ TUTULMADI

Rize İkizdere’nin Eşkencidere Vadisinde, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından adrese teslim ihale edilerek Cengiz İnşaat’a verilen ve bölge halkı ile köylülerin tepkileri, yargı kararları ve bilirkişi raporlarına karşın yapımı sürdürülen taşocağına tepkiler devam ediyor.

Çalışmalara karşı ilk tepkileri ortaya koyan İkizdere Çevre Derneği yöneticileri, bugüne kadar yaşananlara karşı İstanbul Kadıköy’de düzenlediği eylemde, iktidardaki siyasilerin ve yetkililerin bugüne kadar İkizdere için verdiği bütün güvencelerin boş çıktığını ileri sürdüler.

Verilen sözler ve güvencelerin hep yalan çıktığını kamuoyuna haykırmak için bir araya geldiklerini kaydeden İkizdere Çevre Derneği üyeleri, İkizdere'de yapılan taşocaklarının yarattığı tahribata bir kez daha dikkat çekmek için Kadıköy Rıhtım Meydanı'nda basın açıklaması yaptı.

‘İkizdere direniyor’ yazılı pankartın açıldığı eylemde, Derken yöneticileri ve çevreciler bir kez daha bölgedeki ve yurt genelindeki doğa katliamlarına sloganlarla tepki gösterdi.

Koruma Öncelikli Alanlar

İkizdere Eşkencidere Vadisi için söylenen verilen sözlerin tutulmadığı kaydedilerek, bölgede taşocağı yapanların yalanlarının birer birer sıralandığı eylemde, şu ifadelere yer verildi:

"Doğu Karadeniz Bölgesi, Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından dünyada biyolojik çeşitlilik açısından korumada öncelikli 200 ekolojik alandan biri olarak belirlenmiştir. Bölgeye bu özelliği kazandıran ise binlerce bitki türü ve yaban hayatına ev sahipliği yapan Fırtına, Senoz, Hemşin, Çağlayan, Arılı ve İkizdere gibi vadilerimizdir."

Yeni Proje Hazırlandı

İkizdere Vadisi'nin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 13 Ağustos 2020 tarihli kararıyla kısmen ‘Doğal SİT- Nitelikli Doğal Koruma Alanı’ ve kısmen ‘Doğal SİT- Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı’ olarak tescillendiği hatırlatılan eylemde, bölge halkının uğraşıları sonucu Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın, İkizdere Vadisi için yeni bir ‘Turizm Destinasyon Alanı’ projesi hazırladığı da kaydedildi.

Sözlerin Hiçbiri Tutulmadı

Taşocağı çalışmalarına başlandığı dönemde halkın tepkisini engellemek için bölgeye gelen Ulaştırma Bakanı ve bürokratların, "Verimli toprak depolanacak. Toz olmaması için düzenli sulama yapılacak. Sular çamurlu akmayacak. Sürekli hava ölçümleri yapılacak. Vadide ikinci bir ruhsat verilmeyecek. Limanda 8 bin kişi çalışacak. Taş ocağı alanı 13,3 hektar olacak. Çay bahçelerine dokunulmayacak. Doğa tahrip olmayacak. Depolanan verimli toprak iş bitiminden sonra taşınacak" şeklinde sözler verdiği hatırlatılan açıklamada, bu sözlerin hiçbirinin tutulmadığı vurgulandı.

‘Vebalden Kaçamayacaksınız!’

                İkizdere Çevre Derneği yöneticilerinin sloganlarla sürdürdüğü eylemdeki basın açıklaması şu ifadelerle tamamlandı:

"Buradan tekrar sesleniyoruz. Ormanların ve doğal yaşam alanlarının korunması artık vazgeçilmez bir zorunluluktur. Taş alarak doğaya ve yaşam alanlarına verdiğiniz zararların vebalinden kaçamayacaksınız."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol