banner51
13 Kasım 2018 Salı

20 yıl sonra her 2 işten 1'ini robotlar yapacak

Yapılan bir araştırmaya göre, 2035 yılına gelindiğinde Japonya'daki her 2 işten 1'ini robotlar yapacak.

25 Aralık 2015 Cuma 16:40
Bu haber 1719 kez okundu
20 yıl sonra her 2 işten 1'ini robotlar yapacak
 Teknolojinin ilerleyişi işsizliği de beraberinde getirebilir. Robotların hayatın her alanındaki etkisinin hissedilmeye başlandığı Japonya'da 2035 yılına gelindiğinde işlerin neredeyse yüzde 50'si robotlar tarafından yapılacak. 

Nomura Research Institute'un  hazırladığı raporda 600 meslek incelendi ve 20 yıl içinde bu işlerin büyük bir bölümünün bilgisayar sistemleri tarafından yapılabileceği sonucuna ulaşıldı. 

Rapora göre, otomasyon sahibi makinaların sektördeki etkisi 2035 yılına gelindiğinde ABD'de yüzde 47, İngiltere'de yüzde 35, Japonya'da ise yüzde 49 olacak. 

Geçtiğimiz aylarda Oxford Üniversitesi tarafından yapılan başka bir araştırmaya göre,  gelecek 20 yılda robotlar, bilgisayar, yaratıcılık gerektirmeyen ve seri imalata dayalı işleri kolayca  devralacak. 

HANGİ İŞLER TAHLİKEDE? 

Bu durumda aşçılar, satış ve pazarlama elemanları ve hatta elbise sunan, giysi sergileyen mankenlerin yaptığı işi robotlar yapabilecek. Terapistler, spor hocaları ve öğretmenlerin işleri ise, bireysel katkılar nedeniyle robot tehdidinden uzak. 
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner17
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV