banner51

Bu haber kez okundu.

Apple'dan yılbaşı rekoru
 BD merkezli teknoloji devi Apple App Store’un Noel ve yılbaşı haftalarında yeni rekorlar kırdığını duyurdu.

Yapılan açıklamaya göre, 3 Ocak’a kadar devam eden iki hafta boyunca, müşterilerin uygulamalar ve uygulama içi alımlar için 1,1 milyar doların (3.2 milyar TL) üzerinde harcama yapmasıyla trafik ve satın alma miktarı konularında arka arkaya haftalık rekorlar kırıldı.

Apple kullanıcılarının 144 milyon doların üzerinde harcama yaptığı 1 Ocak 2016, App Store tarihinin en büyük günü oldu. Böylece, sadece bir hafta önce Noel gününde kırılan bir önceki gün rekoru da aşılmış oldu.

“App Store rekorlar kitabına giren bir yılbaşı dönemi geçirdi. Müşterilerimizin App Store’da sadece geçtiğimiz yıl boyunca 20 milyar doların üzerinde harcama yaparak iPhone, iPad, Mac, Apple Watch ve Apple TV için bu kadar çok inanılmaz uygulama indirmeleri ve bu uygulamaları kullanmaları bizi heyecanlandırıyor” diyen Apple Dünya Pazarlamadan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Philip Schiller sözlerini şöyle sürdürdü: “Müşterilerimiz için dünyadaki en yenilikçi ve heyecan verici uygulamaları üreten tüm geliştiricilere minnettarız. 2016’da geliştirilecek yeni uygulamaları heyecanla bekliyoruz.”

GELİŞTİRİCİLERE 40 MİLYAR DOLAR

App Store dünya genelinde 2008 yılından bu yana geliştiricilere yaklaşık 40 milyar dolar kazandırdı ve bu kazancın üçte birinden fazlası sadece geçtiğimiz yıl içinde gerçekleşti.

Progressive Policy Institute’ten Dr. Michael Mandel’in araştırmasına göre,Apple sadece ABD’de 1,9 milyon iş yarattı ve destekledi. Bu istihdamın yaklaşık dörtte üçü, yani 1,4 milyondan fazlası iOS için uygulama geliştiren uygulama yaratıcıları, yazılım mühendisleri ve girişimcilerinin yanı sıra uygulama ekonomisinin doğrudan veya dolaylı olarak desteklediği IT dışı işlerden kaynaklanıyor. Apple iOS ekonomisinin Avrupa’da 1,2 milyon ve Çin’de 1,4 milyon iş yarattığını daha önce belirtmişti.

APP STORE'UN EN POPÜLER UYGULAMALARI

Oyunlar, Sosyal Ağ ve Eğlence tüm Apple ürünlerinde yılın en popüler App Store kategorileri oldu. Kullanıcılar Minecraft: Pocket Edition, Trivia Crack ve Heads Up! ile kendilerini sınadılar ve Facebook Messenger, WeChat ve Snapchat kullanarak arkadaşları ve aileleri ile iletişim halinde kaldılar.
Bu yılın en yüksek cirolu oyunları ve abonelik uygulamaları arasında Clash of Clans, Monster Strike, Game of War - Fire Age ve Fantasy Westward Journey’in yanı sıra Netflix, Hulu ve Match sayılabilir.

Ekim ayında lansmanı yapılan yeni Apple TV’nin en popüler uygulamaları arasında Rayman Adventures, Beat Sports ve HBO NOW da bulunuyor. Apple Watch sahiplerinin en beğendiği uygulamalar arasında fitness uygulamaları Nike+ Running ve Lifesum ve Seyahat kategorisinde iTranslate ve Citymapper sayılabilir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol