banner51
13 Kasım 2018 Salı

İngiltere Maliye Bakanı: Ben yaşadıkça Türkiye AB üyesi olamaz

Britanya Başbakanı David Cameron'dan sonra Maliye Bakanı George Osborne da AB karşıtlarını yatıştırmak için Türkiye'nin AB'ye üye olmayacağını söyledi. Osborne, "Ben yaşadığım müddetçe Türkiye AB üyesi olamaz" dedi.

09 Haziran 2016 Perşembe 12:27
Bu haber 1742 kez okundu
İngiltere Maliye Bakanı: Ben yaşadıkça Türkiye AB üyesi olamaz
 Britanya Maliye Bakanı George Osborne, Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmayı talep eden ve Türkiye'nin AB üyesi olmasıyla göçün artacağını savunanların savlarını ret ederek, Türkiye'nin AB'ye alınmayacağını söyledi.

Osborne, katıldığı BBC televizyonunun programında, “Ben yaşadığım müddetçe Türkiye AB üyesi olmayacaktır” dedi.

Britanya'nın AB'den ayrılmasını isteyenler, Türkiye'nin Birliğe alınmasının göçmen sayısının daha da artmasına yol açacağını öne sürüyor ve AB üyeliğinin devam ettirilmesini arzulayan Başbakan David Cameron ve Maliye Bakanı George Osborne'u göçmen akınının kontrolden çıkmasını önleyememekle itham ediyorlar.

23 Haziran'daki AB referandumuyla ilgili kamuoyu araştırmalarına göre AB'den yana olanlarla Birlik'ten çıkılmasını talep edenler başa baş gidiyor.

CAMERON ÇARK ETTİ 

Britanya Başbakanı David Cameron 2010 yılında AB'ye kabul edilmesi için Türkiye'nin "en güçlü sözcüsü" olacağını söylemişti.

Maliye Bakanı Osborne, “Türkiye geriye gitti. Demokrasi ve insan haklarıyla ilgili büyük endişeler var. Britanya hükümetinin siyasi tercihi Türkiye'nin bu aşamada AB üyesi olmamasıdır” diye konuştu.

Başbakan Cameron mayıs ayında, AB'den ayrılmaktan yana olanların "Türkiye yakında Birlik üyesi olacak" şeklindeki iddialarına karşı çıkarken, sürdürülmekte olan tam üyelik görüşmelerinin üyeliğin 3000 yılından önce gerçekleşmeyeceğini gösterdiğini söylemişti.

Türkiye hükümeti ise tam üyeliğin stratejik hedefleri olduğunu ve Türk vatandaşlarına vize kolaylığı sağlanmasının üyelik sürecini hızlandıracağını duyurmuştu.

AB'ye ve Türkiye'nin üyeliğine karşı olanlar Britanya hükümetinden "Türkiye'nin üyeliğini veto edip etmeyeceğini" öğrenmek istiyor.

Maliye Bakanı Osborne BBC'deki programda net göçmen sayısını 100 bin ile sınırlama hedefinde ısrarlı olduklarını ve AB ülkelerinde ekonomik durumun düzelmesinin Britanya üzerindeki göç baskısını azaltacağını söyledi.
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner17
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV