banner51
13 Kasım 2018 Salı

Kara deliklerde hayat var mı?

Bazı kara deliklerde sıcaklığın 0 derece olduğunu belirten bilim insanları, bunun dünya büyüklüğünde bir gezegenin teorik olarak yaşamına olanak tanıyabileceğini belirtiyor.

20 Ocak 2016 Çarşamba 14:07
Bu haber 2099 kez okundu
Kara deliklerde hayat var mı?
 Çek Cumhuriyeti'nde araştırmalar yapan bilim insanları, kara deliklerdeki gezegenlerde yaşam olabileceğini ortaya koydu.

Uzayın ortalama sıcaklığının eksi 270 derece olduğunu belirten bilim insanları, bazı kara deliklerde sıcaklığın 0 derece olduğunu, bunun da kara delik içerisindeki gezegenlerde "Güneş" etkisi yaratarak, yaşam formların oluşmasına imkan verebileceğini açıkladı. 

Palacky Üniversitesi'nde görev yapan Tomas Opatrny, kara delik içerisindeki bir gezegenin nispeten soğuk bir "Güneş"i ve sıcak bir gökyüzüne sahip olması durumunda oluşacak muhtemel senaryo için bir model hazırladı.

Evrenin geri kalanındaki ortalama sıcaklığın -270 derece olduğunu ve bazı kara deliklerde sıcaklığın 0 derece olduğunu dikkate alan Opatrny,  bu sıcaklık farkından hareketleDünya'mız büyüklüğündeki bir gezegenin, Güneş büyüklüğündeki bir kara delikten 900 watt enerji elde edebileceğini hesapladı.

Bu çok kısıtlı bir kaynak olsa da, yaşamın oluşabilmesi için -en azından kısa bir süreliğine- yeterli kabul ediliyor.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner17
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV