banner51

Bu haber kez okundu.

Korkunç sır çözüldü
Bilim dünyasının uzun süredir ölüm nedenlerini bulmak için çalıştığı mumyaların bira ve kokainle uyuşturulduktan sonra donarak ölüme terk edildiği anlaşıldı.
Mumyaların aradan geçen 500 yıla rağmen uyuyor gibi görünmesi bilim adamlarını şaşkınlığa uğratıyordu.
1996’da Arjantin sınırında bulunan çocuk mumyalar arasında 13 yaşındaki 'Llullaillaco Maiden', dört ya da 5 yaşlarında bir erkek ve bir kız bulunuyordu.
Bradford Üniversitesi’nce yapılan araştırmada çocukların kokainin ana maddesi coca yaprağı ve bira yapımında kullanılan chichaizine rastlandı.
Inkalar güzel çocukları kurban seçerek Llullaillco Dağı’na adak olarak sunuyordu.
Uyuşturucu maddenin etkisiyle baygınlık geçiren çocuklar daha sonra dağın yamacına götürülerek donarak ölüme terk ediliyordu.
Araştırmanın lideri Dr. Andrew Wilson, çocukların saçlarından alınan numunelerde de yüksek oranda uyuşturucunun izine rastladıklarını açıkladı.
Dr. Andrew Wilson, “Artık çocukların doğal yollarla ölmediklerini biliyoruz. Çocuklar kurban edildi. Bu konuda tek tesellimiz çocukların ölürken acı çekmemeleri” dedi.
Yıllardır bu kızın nasıl bu kadar sağlam kalabildiğini araştıran New York Üniversitesi'nden bir ekip, mumya kızın akciğerinde tüberküloza benzeyen akciğer enfeksiyonlarına rastlamıştı.
Böylelikle ilk kez bir mumyada bir enfeksiyon bulundu.
Yapılan DNA testlerinde de mumyaların bütün hücrelerinin sağlam olduğu belirlenmişti.
Aradan geçen 500 yıla rağmen dün ölmüş gibi canlı duran ve hiçbir organı hatta üzerindeki giysiler bile çürümeyen İnka çocukları, Arjantin ve Şili arasındaki sınırda deniz seviyesinden 6739 metre yükseklikte Lyulyaylyako Volkanının hemen yanında buzun içerisine gömülmüş olarak bulunmuştu.

Kaynak: Haberturk

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol