banner51

Bu haber kez okundu.

 Kuzey Kore hidrojen bombasına nasıl ulaştı?
Dün sabah saatlerinde Kore yarımadasında richer ölçeğiyle 5.1 şiddetinde bir sarsıntı meydana geldi. Bu sarsıntının kaynağı bir deprem değil, Pyongyang yönetiminin gerçekleştirdiği 4. nükleer denemeydi. Kim Jong-Un liderliğindeki Kuzey Kore, ilk kez hidrojen bombası demesi gerçekleştirdiğini tüm dünyayla paylaştı. Peki Kuzey Kore bugüne nasıl ulaştı? İşte Kuzey Kore'nin nükleer geçmişi.

Kuzey Kore, 1994'te Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'ndan, 2003'teyse Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması'ndan çekildi. Bu sırada çok sayıda füze demesi gerçekleştirdi. Ancak Kuzey Kore'nin nükleer programındaki önemli tarihlere bakacak olursak, ilk olarak 2005 yılı öne çıkıyor.

2005'te Kuzey Kore, ilk kez nükleer silah ürettiğini açıkladı. Açıklama, Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı'ndan geldi. Açıklamada, "Bush yönetiminin Kuzey Kore'yi tecrit ve bastıma politikalarına karşı kendimizi korumak için nükleer silah ürettik" denildi.

2006'da ilk nükleer deneme gerçekleştirildi. Bu deneme, Punggye-ri nükleer deneme alanında yapıldı. Bu yeraltında gerçekleştirilen bir nükleer denemeydi.

2007'de batıyla nükleer müzakereler başladı. Kuzey Kore'ye nükleer programından vazgeçmesi karşılığında ekonomik yardım masadaydı. Ancak, aralarında ABD'nin de olduğu 6 ülke ile yürütülen bu görüşmeler, 2009'da çıkmaza girdi

Kuzey Kore, 2009'da nükleer müzakere masasından ayrıldıktan 1 ay sonra, 2. nükleer denemesini gerçekleştirdi. Adres yine Punggye-ri nükleer deneme alanıydı. Yeraltında yapılan denemenin ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden bir kınama geldi. Nükleer deneme, ülkenin eski lideri Kim Jong-ill'in hasta olduğu bir dönemde yapıldı. Amaç, batıya,, ülkenin her hangi bir iktidar boşluğunda olmadığı mesajı vermekti.

2013'te de 3. nükleer deneme gerçekleştirildi. 4.9'luk bir sarsıntıya neden olan bu deneme uzmanlara göre bir nükleer bombanın izlerini taşıyordu. Kuzey Kore'den yapılan açıklamadaysa, minyatür ve hafif bir nükleer silahın denendiği duyuruldu.
2015'te Kuzey Kore, denizaltından balistik füze fırlattığını açıkladı.. Ancak, komşusu bu açıklamaya şüpheyle yaklaştı.

Son olarak dün Kuzey Kore hidrojen bombası denemesi yaptığını dünyaya duyurdu. Kuzey Kore ilk hidrojen bombası denemesini devlet televizyonundan yayınlanan bir haberle duyurdu. Yapılan açıklamda, "Tarihi hidrojen bombası denemesi mükemmel şekilde sonuçlandı. Böylece gelişmiş nükleer ülkeler seviyesine ulaştık" denildi.

Pyongyang'ın açıklaması denemenin yapıldığı Punggye-ri bölgesinde 5.1 büyüklüğünde bir deprem kaydedilmesinden kısa bir süre sonra geldi. Başta ABD, Güney Kore ve Japonya olmak üzere birçok ülke Kuzey Kore'yi kınadı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol