banner51

Bu haber kez okundu.

Türkiye ABD’den süre istedi
 İngiliz haber ajansı Reuters’in görüşmelere yakın iki kaynağa dayandırdığı haberine göre, Ankara’nın en düşük teklifi vermesinin ardından sözleşme görüşmelerine başladığı Çinli şirket CPMIEC ile anlaşılmaması durumunda seçeneklerini geniş tutmak istediği yorumu yapıldı.
Uzun menzilli füze savunma sistemi ihalesini ABD’nin yaptırım listesindeki bir Çin şirketinin kazanmasına ABD ve NATO cephesinden tepki gelmişti. Çinli şirketin yapacağı sistemin NATO’nun savunma teknolojisine nasıl uyum sağlayacağı sorgulanmıştı.
‘Ortak üretim eklenebilir’
Haberde, Türkiye’nin Çinli şirket ile anlaşması durumunda ileride savunma sistemi almayı düşündüğü Amerikalı şirketler ile olası anlaşmalarının riske gireceği de aktarıldı. Reuters’a konuşan bir Türk yetkili, Çinli şirketin sunduğu Türkiye ile ortak üretim teklifinin daha önemli olduğunu belirtti. ABD’nin teklifine yakın kaynaklar ise Amerikalı şirketin de teklifine ortak üretim maddesini ekleyebileceğini belirtti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Çinli şirket ile yapılan görüşmelerin başarısızlığa uğraması halinde yeni tekliflere açık olduklarını söylemişti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol