banner51

Bu haber kez okundu.

Türkiye-K.Irak anlaşmasına ABD'den ilk yorum
 Ricciardone, şunları söyledi:

KUZEY IRAK-TÜRKİYE ARASINDAKİ PETROL ANLAŞMASI: "Sizin yani basının bildiğinden daha farklı bir şey bilmiyoruz açıkçası. Sayın Taner Yıldız Bağdat'a gitti dün. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Yıldız döndüğünde daha fazla bilgiye vakıf olacağımızı sanıyorum."


BAĞDAT'IN MEMNUN OLMASI ÖNEMLİ: "ABD olarak politikamızda bir değişiklik yok. Irak'ın petrol ve gaz alanında dünya marketleri ile daha fazla entegre olmasını sağlayacak sevindirici buluyoruz. Bu bakımdan Kuzey Irak'tan Türkiye'ye inşa edilecek ilave boru hattını olumlu buluyoruz. Ancak tabii Bağdat yönetiminin de Türkiye-Kuzey Irak arasında sağlanacak anlaşmadan memnun olması gerekir. Yıldız'ın bu açıdan dün Bağdat'a gitmiş olması önemli. Petrol anlaşması konusunda mutabakat sağlanması açısından ilerleme kaydedileceğini umuyoruz."

ANKARA-BAĞDAT İLETİŞİMDE OLMALI:"Bölgedeki bütün müttefiklerimizle hemen her gün, petrol konusu ya da bir başka konu hakkında, irtibat halindeyiz. Ankara ve Bağdat'ın Irak'taki enerji kaynakları hakkında ortak çıkarları için anlaşma sağlaması ve iki yönetimin devamlı iletişimde olması da oldukça önemli."

ÇİN İLE FÜZE İHALESİ GÖRÜŞMELERİ: "ABD'li şirketlerin götüreceği teklif konusunda bir bilgim yok. Ancak Türk hükümetinin elinde önüne gelen tekliflerle ilgili doğru kararı vermesini sağlayacak her türlü veri var. Bu noktada Türk tarafının ABD'nin, Avrupa'nın ya da Çin'in verdiği tekliflerin neler getireceğini anlaması önemli. Sonrasında Türkiye kendi kararını verecektir ve biz de elbette bu karara saygı duyarız. Ancak Türk hükümetinin Çin'den füze alması, daha önceden konuşulan bazı sonuçlara neden olacaktır. Söz konusu Çinli şirket, ABD'nin kara listesinde olan bir şirket. Dışişleri Bakanları John Kerry ve Ahmet Davutoğlu'nun bu konuyu NATO toplantısında konuşup konuşmayacağını ise bilmiyorum."
(Milliyet)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol