banner51

Bu haber kez okundu.

'Türkiye'ye destek ifadesini engelleyeceğiz'
 Almanya'nın Düsseldorf kentinde yayımlanan "Rheinische Post" gazetesine konuşan CSU Genel Başkan Yardımcısı Christian Schmidt, Almanya'da Hrıstiyan Birlik partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasında müzakereleri devam eden koalisyon sözleşmesinde, Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğini destekleyen bir ifadenin yer almasını engelleyeceklerini söyledi.

2005'ten bu yana Federal Savunma Bakanlığı'nda müsteşarlık görevinde bulunan milletvekili Christian Schmidt, demecinde, "Türkiye, AB'ye üye olmak için gereken teorik olgunluktan çok uzaktadır ve öyle de kalacaktır. CSU bundan dolayı Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğine karşı çıkmaktadır" görüşünü savundu.

"Eşit olmayan şartları zorla denkleştirmeye çalışmaktan vazgeçilmelidir" çağrısında bulunan Christian Schmidt, Türkiye'nin başta temel haklar ve azınlıkların korunması olmak üzere Avrupa değerlerinden uzaklaştığı görüşünü dile getirdi.

Türkiye'nin güneydoğusuna konuşlanan NATO'ya ait Patriot hava savunma sisteminin görev süresinin uzatılması talebine de değinen Schmidt, "Talebi anlayışla karşılıyoruz. Ancak buna karşılık Türkiye'nin Ortadoğu'daki anlaşmazlıkların çözümünde geçmişte olduğundan daha fazla yapıcı bir rol üstlenmesini bekliyoruz" dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol