banner51

Bu haber kez okundu.

Anne Sütü Zeka Gelişiminin Temel Taşı
  Beyin gelişiminin anne karnında başladığına dikkat çeken uzmanlar, gelişimin doğumdan sonraki ilk iki yılda hızlı olduğunu belirtiyor. Yetersiz beslenme, beyin yapısına etki ederek hafıza ve öğrenme yeteneğini etkiliyor. Bu nedenle beyin gelişiminde etkili olan mineral ve vitaminlerin vücuda alınabilmesi için çocukların düzenli olarak süt tüketmesi önem taşıyor.
  Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, doğumdan sonra ilk yıllarda büyük ölçüde tamamlanan beyin gelişimini en çok etkileyen besinin anne sütü olduğunu kaydetti. İnanç, bebeğin anne sütünden sonra tüketmeye başladığı inek sütünün de beyin gelişimine önemli katkı sağladığını belirterek şöyle konuştu: “Süt, başta protein olmak üzere kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, çinko gibi iskelet sistemimiz için gerekli olan tüm besin öğelerini içerir. Süt, çocukların büyüme ve gelişme döneminde gerçek anlamda yaşamsal bir sıvıdır. Çocuğun beyin gelişiminde ihtiyaç duyulan iyot, çinko ve folik asit gibi vitamin ve mineraller sütün içinde bol miktarda bulunmaktadır.”
 
OKUL BAŞARISINI ETKİLİYOR
 Prof. İnanç, düzenli içilen iki bardak sağlıklı sütün çocukların günlük mineral ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayabildiğinin altını çizdi, “Sütün içerisinde bulunan yağ, çok zengin bir enerji kaynağıdır ve mutlaka dışarıdan alınması gerekli yağ asitleri ile A, D, E, K vitaminlerini de barındırması açısından önemlidir” şeklinde konuştu.
  Kahvaltıda içilen sütle okul başarısının da yükseldiğine dikkat çeken İnanç, “Süt içen çocukların bilişsel performansının daha iyi olduğu, sütün soyut düşünce, kavramlaştırma, genelleme ve problem çözme gibi zihinsel faaliyetlere olumlu etki yaptığı görülmüştür” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol