banner51

Bu haber kez okundu.

Bakanlık dijital hastaneler için düğmeye bastı
 Sağlık Bakanlığı ile hastanelerde IT kullanımı hakkında uluslararası ölçekte akreditasyon sağlayan HIMSS (Healthcare Information and Management Systems Society) Avrupa organizasyonu 5 yıllık işbirliğine imza attı. HIMSS, dünyaca kabul edilen akreditasyon ve standart sistemi EMRAM (Elektronik Medikal Sağlık Kaydı Adaptasyon Modeli) skorlaması ile Türkiye'deki hastanelerde bilişim teknolojisi seviyesinin uluslararası standartlara uygunluğunu ölçecek.
Medikal sağlık kayıtlarının elektronik ortama aktarılmasını hedefleyen sistemin, Türkiye'deki devlet hastanelerinde yaygınlaştırılması amaçlanıyor. Hasta işlemlerinin mobil ortama taşınmasıyla bilgiye her yerden her an erişim, doğru hasta-doğru ilaç eşleştirmesi, hastaya ayrılan vaktin artması ve bakım hizmetlerinin kalitesinde artış imkanı tanınırken, medikal hataların azalması sağlanacak.
"DİJİTAL HASTANE" DEVRİ 
Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, bakanlığa bağlı hastanelerin, medikal alandaki tüm gelişmeleri ve kalite standartlarını uluslararası düzeyde takip ettiğini belirterek, hastanelerin, stratejik hedefleri içindeki "Dijital Hastane" kavramıyla tam entegre ve kağıtsız hastaneler oluşturmak adına HIMSS EMRAM derecelendirmelerini kullanma kararı aldığını anlattı.
Dokucu, protokol ile hastanelerin tanımlanmış zaman çerçevesi boyunca geleceğe dönük gelişimlerinde HIMSS tarafından desteklenen bir yol haritasına sahip olacağını ve sağlık bilişimi teknolojilerinde uluslararası standartlara uygun hale getirileceğini belirtti.
Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürü Dr. Hakkı Öztürk, sağlıkta e-dönüşüm kapsamında vatandaşların sağlık hizmetlerine ulaşımını daha da kolaylaştırmak ve sunulan sağlık hizmetlerinin kalitesini en üst düzeye taşımak için sağlık tesislerinde bilişim teknolojilerinin doğru ve yaygın kullanımını teşvik ettiklerini söyledi.
Bu çalışmalara destek olmak ve standardize etmek için değerlendirme, sınıflandırma ve belgelendirme çalışması yapmak amacıyla bu çalışmayı başlattıklarını ifade eden Öztürk, "Hedefimiz, 2015 yılının sonuna kadar, Sağlık Bakanlığı Stratejik Plan hedeflerinin de önüne geçerek, tüm hastanelerimizi dijital hastane sınıflandırma sistemi ile değerlendirmek ve belgelendirmek olacaktır" ifadelerini kullandı.
SONUÇLAR 2014'TEKİ KONFERANSTA SUNULACAK 
HIMSS WorldWide Üst Yöneticisi Stephen Lieber, Sağlık Bakanlığı ile böyle bir anlaşmaya imza atmaktan ve bilgi teknolojileri yoluyla Türkiye'de daha iyi sağlık hizmetleri sunulmasına katkıda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Lieber, "Türkiye çapındaki tüm devlet hastanelerinden elde edeceğimiz veriler ile HIMSS EMRAM modelini hastanelerdeki IT uygulamaları için bir rehber olarak kabul ederek, Sağlık Bakanlığının daha kısa sürede başarıya ulaşması amacıyla birlikte çalışacağız. HIMSS olarak bizler bakanlığa bu konuda destek verecek olmaktan dolayı heyecan duyuyoruz. Elde edeceğimiz sonuçları ve tüm dünyada yürürlükte olan örnek uygulamaları Mayıs 2014'te İstanbul'da yapılacak HIMSS Türkiye Konferansı'nda paylaşmak için sabırsızlanıyoruz" bilgisini verdi.
HIMSS HAKKINDA 
HIMSS, 1961'de kuruldu. HIMSS, başvuran hastanelerin dijital süreçlerini değerlendirmek ve ne kadar dijitalleştiklerini tespit etmek için hastaneleri "dijitallik" kavramı üzerinden analiz ederek, 1'den 7'ye kadar derecelendiriyor ve akredite ediyor. HIMSS, uluslararası standartlara uygunluğun temini ve klinik süreçleri iyileştirmek amaçlı uygulanan EMRAM modeli kapsamında, Avrupa'da Mayıs 2013 itibarıyla "HIMSS Stage 6" akreditasyonuna sahip olan toplam 26, "Stage 7"de ise yalnızca 2 hastane bulunuyor. Türkiye'de ise pilot uygulama için seçilen Ankara Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesi, "HIMSS Analytics EMRAM Stage 6" akreditasyona sahip.
Sağlık sektöründe bilgi ve yönetim sistemleri alanında global geçerliğe ve saygınlığa sahip HIMSS tarafından derecelendirilmek, hastanelere sürekli gelişen bilgi ve iletişim teknolojileri alanında çağı yakalama olanağı vererek, uluslararası alanda saygınlık kazanmalarını sağlıyor.
Kaynak: NTVMSNBC

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol