banner51
13 Kasım 2018 Salı

Binlerce yıllık evrimi saatlere indiriyor

Stanford Photonics Research Center'da görev alan bilim insanları proteinlerin mutasyon sürecini binlerce yıldan günlere hatta saatlere düşerebilen bir teknik geliştirdiklerini duyurdu.

08 Aralık 2015 Salı 16:43
Bu haber 1618 kez okundu
Binlerce yıllık evrimi saatlere indiriyor
Dünya üzerindeki her canlı proteine ihtiyaç duyar.

Evrimin bir sonucu olan DNA mutasyonlarını inceleyen bilim insanları, canlılara farklı ve daha etkili protein alternatifleri sunan bu süreci hızlandıracak bir yöntem geliştirmiş olabilir. 

Stanford Photonics Research Center'da görev yapan ekibin yaptığı açıklamaya göre, protein mutasyonunu hızlandırılacak bir teknik geliştirildi. 

Proteinlerin evrim çerçevesinde binlerce yıllık süreçte geliştiğinin altını çizen Stanford Photonics Research Center'dan Jennifer Cochran, yeni tekniğin söz konusu değişimi birkaç gün veya saate indireceğinin altını çizdi. 

HANGİ ALANLARDA KULLANILABİLİR? 

Peki söz konusu teknik sağlık alanında ne gibi yeniliklere yol açacak? İlaç, endüstriyel enzimler ve biyosensör alanındaki araştırmaların daha kısa sürede yapılmasına olanak sağlayacak olan bu teknik, araştırmacıların milyonlarca protein deneyini aynı anda analiz etmelerine imkan sağlayacak. 

'µSCALE' adı verilen bu teknik sayesinde bilim insanlarının pek çok soruya cevap bulabileceğini belirten Cochran, 'µSCALE'in uzun vadede hastalıkların daha iyi anlaşılmasında rol oynayacağı görüşünde.  

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner17
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV