banner51

Bu haber kez okundu.

Bu yanlışlar her evde uygulanıyor!
Bu yanlış inanışlar hastayı daha iyi yapmaktan ziyade hastanın daha uzun acı çekmesine ve yaşam kalitesinin düşmesine sebep oluyor. Gün geçtikçe iyileşmesi gerektiği halde iyileşmeyen kırıklar, kalıcı sakatlıklarla bile sonuçlanabiliyor.
 
Hemen hemen her evde bilinen ve uygulanan doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgi veren Erdem Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Mirza Zafer Dağtaş, “Ülkemizde yıllardır kabul gören nesilden nesile aktarılan ortopedi konusunda ki yanlışları düzeltmek gerçekten çok zor bir iştir. 
 
Doğru bilinen yanlışlardan bazıları
 
1. Kırık geçiren hastaya iyileşme hızlansın diye devamlı kelle paça içirmek, içirmeye zorlamak kesinlikle doğru değildir. Kelle paça yoğun eksojen yani dış kaynaklı protein ve yağ içerir.  Vücut için gerekli olan protein miktarı 200 mg ise fazladan alınan kelle paça protein idrarla atılır. Alınan hayvansal yağlarda hastayı şişmanlatır. Dışarıdan alınan protein depolanamaz. Özetle 3 öğün düzenli beslenme kırık iyileşmesi için yeterlidir.
 
2. Kırık daha iyidir çatlak daha kötüdür! Kesinlikle doğru değildir. Ortopedi de kırık ve çatlak diye gerçek anlamda bir anlam yoktur. Kemik bütünlüğünün bozulması vardır. Halk arasında ve bazen de hekimlerin kullandığı çatlak tabiri küçük ayrışmamış bir kırık için kullanılır. Özetle çatlak kırıktan daha iyidir. 
 
3. Kırık iyileşene kadar balık yenmez. Malesef buda doğru bir ifade değildir. Yapılan araştırmalarda balıktaki fosforun kırık iyileşmesini hızlandırdığı gözlenmiştir. Sonuç olarak kırık iyileşmesi süresince balık tüketilmelidir.
 
4. Kırık olsaydı basmazdı, kırık olsaydı yürüyemezdi gibi basit temel yaklaşımlar net bir şekilde yanlıştır. Ayak parmakları, ayak tarak kemikleri ve hatta ayak bileğindeki ayrışmamış kırıklarda hastalar hastaneye ulaşmadan önce basabilirler, sekerek yürüyebilirler sonuç olarak hasta basıyor, yürüyor olması kırığın olmadığı düşündürmez.
 
Belki de en önemlisi günümüz Türkiyesi’nde 4000 civarı ortopedi doktoru mevcutken hatta büyük şehirlerde 100 den fazla ortopedi doktoru bulunurken kırık, çıkıklarda hala merdiven altı muayenehanelerde kırık çıkıkçı ve şifacı adıyla ortopedik müdahadeler yapılmaktadır. Bu müdahalelerin tehlikeli sonuçları ilerleyen aylarda polikliniklerde görmekteyiz. Halkımızın bu tip uygulamalara bel bağlamaması gerekir. 2014 İstanbul’da kırığa yumurta sürenler, balık saranlar et bağlayanlar vs. bulunmaktadır. Olası hataları engellemek için en önemli şeyin halkın bilgilendirilmesi gerekir. Ortopedik sorunların çözümünü sağlayacak hekimler, artık Türkiye’nin her yerinde bulunmaktadır.” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol