banner51

Bu haber kez okundu.

Dershaneler dünü, bugünü ve yarını ile ele alındı
 İstanbul Ticaret Odası'nın Özel Eğitim ve Eğitim Kurumları Komitesi Başkanı İbrahim Taşel'in başkanığını yaptığı panel, İstanbul Ticaret Odası tarafından gerçekleştirildi. 
 
İTO'nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen eğitim meclisi panelinde "Türkiyede Dershaneciliğin Gelişimi ve Eğitim Sistemimizdeki Fonksiyonu, Özel Eğitimin Eğitimdeki Payı ve Gelecekteki Durumu, Özel Eğitimde Bölgesel Farklılıklar, Gerçekler ve Dershaneciliğin Rolü, Avrupa'da Dershanecilik Sektörü, Özel Eğitim İşletmeciliği ve Girişimciliği, Dünyada Özel Dershanecilik Durumu ve Türkiye'de Dershanecilğin Geleceği" başlıkları incelendi.
 
Oturum başkanlığını İTO Özel Öğretim ve Eğitim Kurumları Komitesi Başkanı İbrahim Taşel'in yaptığı panelde  ÖZDEBİR Geçen Dönem İkinci Başkanı Nazmi Arıkan, Türkiye Özel Okullar Birliği Başkanı Cem Gülan, GÜVENDER Başkanı Eyüp Kılcı, Avrupa Dershaneler Birliği-ENESCO Başkanı Georgos Hagitegas, Fatih Dershaneleri, Kültür Dershaneleri, Doğa Kolejleri Kurucusu Fethi Şimşek, TÖDER Başkanı Bahçeşehir ve Uğur Eğitim Kurumları Kurucusu Enver Yücel konuşmacı olarak yer yer aldı.
Tüm taraflar, paydaşlar ön yargı ve dayatmasız dinlenmeli
Dershane Sektörünün, 4 bine yakın şubesiyle, bir milyondan fazla öğrencinin ve 50 bin civarındaki öğretmenle dev bir sektör olduğunu ifade eden İstanbul Ticaret Odası Yönetim  Kurulu Üyesi Hasan Erkesim; "Asıl hedefimiz iyi ve kaliteli eğitime ulaşmak olduğu akıldan çıkarılmasın. Yasalar da, yönetmelikler de, idari düzenlemeler de insan için, insanın huzurlu ve rahat yaşaması içindir. Tüm bu nedenlerden dolayı dershane meselesinde herkes dinlenmeli." şeklinde sözlerini sürdürdü. Dershanelerle alakalı bir sorun varsa, muhakkkak çözümü de olacaktır diyen Erkesim; "Bu panel ortak akılla, uyum ve işbirliğiyle hareket etmek amacıyla düzenlendi. Biz meseleyi kulakla değil, gönülle dinledikçe sorun aşılacaktır inancındayız." dedi.  
 
Artık İçimden Konuşmak Gelmiyor
"Son yıllarda, özellikle de son günlerde, eğitimde okul dışı eğitim kurumlarının başını çeken dershanelerin kapatılması veya başka bir söyleyişle dönüştürülmesi tartışmaları ve çalışmaları, ülkemizin en önemli gündem maddesini oluşturmaktadır" ysşdı Tüm Özel Öğretim Kurumları (TÖDER) Başkanı Enve Yücel: "Artık okadar çok konuştuk gibi artık konuşmak içimizden gelmiyor." dedi. Dünyada okul dışı ek çalışma veya ek ders yapılmayan bir ülkenin neredeyse olmadığını hatırlatan Yücel: "Demokrasilerde; verilerle, araştırmalarla konuşarak düşüncelerin kamuoyuyla paylaşılmasının, açıkça ortaya konmasının ve karşılıklı değerlendirilmesinin, en sağlıklı sonuçlara ulaşmanın tek yolu olduğuna içtenlikle inanıyoruz." şeklinde konuştu. 
 
Sermayenin Girdiği Yerler Gelişiyor
Eğitim ticari kaygıların dışına çıkarılmalı ama nasıl sektör olacak? diye soran Gatih Dersaneleri, Kültür Dershaneleri, Doğa Kolejleri Kurucusu Fethi Şimşek; "Sermayenin girdiği sektörlerin geliştiği malumken, sermayesiz eğitim nasıl büyüyecek merak ediyoruz ve endişeneniyoruz." şeklinde konuştu. 
 
 
Özel Okullar Dershanelerin Kapanmasını İstemiyor
Özel okulculuk azınlık okulları ile başlamıştı. Türkiye'de özel okul sayısının artış ivmesi devam ediyor ama henüz yüzde 3,5 devam etme oranı diyen Özel Okullar Birlgi Başkanı Cem Gülan; "Biz özel okullar olarak diyoruz ki; Dershaneler kapıtılmamamalı, çünkü zararlı değil aksine eğitimi destekleyen kurumlar." dedi.
 
Sektör Temsilcileri Dinlenmeli
Sağlıkta yaşanan dönüşten  sonraki  çalışanların sıkıntıları  hatırlatan  Güvender Başkanı Eyüp Kılıcı; "Dershaneciler olarak her türlü diyaloğa açığız." şeklinde konuştu. 
 
Dershaneler Halk Kurumudur
Dershanelerin kapatılmasının dünyadaki eğitim özgürlüğüne aykırı olduğunun altını çizen Avrupa Dershaneler Birliği (ENESCO) Başkanı Georgos Hagitegas; "Dershaneler alt sosyo demografik durumdaki ailelerin çocuklarının faydalandığı halk kurumudur." dedi. Dünyanıın dört bir yanında özellikle Almanya, İsviçre, ABD gibi ülkelerde dershanelerin teşvik aldığını hatırlatan Hagitegas; "Bir çobanıın çocuğu ülkenin başına bile geçirebilecek bir asansör gibi görüyüoruz dershaneleri. Çin'in bile izin verdiği birşeyi Türkiye neden yasaklıyor analayamıyoruz" dedi. 
 
Rançı Değil, Eğitimciyiz
Eğtim kurumlarının bir bütün olarak görülmesi gerektiğini söyleyen Özdebir Geçen Dönem İkinci Başkanı Nazmi Arıkan; "Dershaneler sermaye grupları tarafından açılmış kurumlar değildir. Büyükbir çoğunluğu eğitimciler tarafından açılmıştır. Rant iddialarıını kabul etmiyoruz." dedi.  Arıkan; "Bu akıl tutulmasından kısa sürede kurtulmayı temenni ediyoruz. Mesele ekmek meselesi değil, memleket meselesi" diyerek sözlerini sürdürdü. 
 
Toplantı Başkanı İTO Özel Öğretim ve Eğitim Komitesi Başkını İbrahim Taşel; "Mesele dershanelerin kapatılması meselesi değil, yiyeceğimiz bir lokma ekmek, Allah herkesin rızkını veriyor çok şükür. Bu ülkeye hizmet ediyoruz, etmeye de devam edeceğiz." dedi. 
 
Dershane çalışanları, velileri tarafından da takip edilen panelin sonunda akıllara takılan sorular da cevaplandırıldı. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol