banner51

Bu haber kez okundu.

Ev Yoğurdu Daha Sağlıklı
 Binlerce yıldır Ortadoğu ve Akdeniz diyetinin önemli bir parçasını oluşturan probiyotikler; süt, yoğurt ve turşunun içinde bulunuyor. Son yıllarda yapılan araştırmalar; probiyotiklerin vücuda büyük yarar sağladığını gözler önüne seriyor. Probiyotikler, son derece yararlı organizmalardır. Bu organizmalar; enfeksiyon ve toksin kaynaklı hastalıkların oluşma riskini azaltıyor ve ömrü uzatıyor. Ayrıca tehlikeli organizmaların hareket kabiliyetini azaltarak, bağırsak iç zarının fonksiyonunu da artırıyor.
 
HAZMI KOLAYLAŞTIRIYOR
 
Bağırsaktaki sağlıklı mikrop dengesinin, zararlı mikroplar lehine değişmesi, çok sayıda hastalığı da beraberinde getiriyor. Son yıllarda yoğurt, turşu gibi fermente edilmiş gıdaların az yenmesi, süt ve yoğurdun pastörize edilmesi ve antibiyotik kullanımı; bağırsaktaki probiyotik dengesinin bozulmasında önemli rol oynuyor. Probiyotikler; bağışıklık sistemini de güçlendiriyor, bağırsak duvarını zararlı maddelerden koruyor, hazmı kolaylaştırıp vücudu hastalıklardan koruyor. Ayrıca kanserli hücrelerin üremesini de engelliyor. Yapılan son araştırmalar; bu organizmaların özellikle kolon ve göğüs kanserinden korunmada çok etkili olduğunu ortaya koyuyor. DNA hasarının azalmasında da etkili olan probiyotikler; diyare, irretable bağırsak sendromu, kolit ve Crohn (bir tür bağırsak hastalığı) gibi hastalıklardan da koruyor. Alerjik maddelerin kana geçmesini engelleyen ve bağırsak iltihabına da engel olan bu organizmalar; bağırsak mukozasını (zar tabaka) güçlendiriyor.
 
BAĞIRSAK DOSTU BAKTERİ
 
Bifidobakteriler ise; bağırsakta yaşayan, bağırsak florasının dengesini koruyan ve vücudu zararlı bakterilerden arındıran bakterilerdir. Bunlar; enfeksiyon, enflamasyon (iltihap), kardiyovasküler hastalıklar ve kanser tedavisinde çok yararlıdır. Bifidobakteriler; günümüzde sindirimin düzelmesi, bağırsak fonksiyonlarının artması ve enfeksiyonlara karşı direnç oluşturulması amacıyla probiyotik olarak kullanılıyor.
 
KEMİK ERİMESİNE KARŞI YOĞURT TÜKETİN
 
Kalsiyum açısından da çok zengin olan yoğurdun yararları saymakla bitmiyor. Yoğurt, kadınlarda 50'li yaşlarda rastlanan kemik erimesini azaltıyor.
 
NİTRİTEN KORUR
 
Antioksidan olarak da bilinen yoğurdun, nitrit içeren gıdaları nötralize eden koruyucu bir özelliği de var. Öte yandan kemiklere metastaz yapan prostat ve meme kanserlerinin tedavisinde de yarar sağlıyor.

CİLDE YARARLI
 
Yapılan araştırmalar; günde 250-500 gram yoğurt tüketiminin, memelerde fibrokistik yapıların oluşmasını da engellediğini gösteriyor. Yoğurt ayrıca, cilt sağlığı için maske olarak kullanıldığında da başarılı sonuçlar veriyor.
 
EV YOĞURDU ÇOK YARARLI
 
100 yaşın üzerindeki insanların beslenmesi incelendiğinde; yüzde 80'inin, günde yarım kilo, probiyotiklerce zengin ev yoğurdu tükettiği görülüyor. Günümüzde gıdaların pastorizasyon işleminden geçirilmesi; içindeki probiyotikleri büyük ölçüde tahrip ediyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol