banner51

Bu haber kez okundu.

Göz tansiyonu kontrol altına alınmazsa körlüğe yol açabilir

 Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nden Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Nilgün Yıldırım, glokomun toplumda görülme sıklığı ile ilgili yaptığı çalışmasında aile öyküsü ve göz içi basınç (GİB) yüksekliğinin glokom ile yüksek ilişki gösterdiğini belirlediklerini açıkladı.

Glokomun tanı ve takibinde göz dibi muayenesi ve görme alanı testinin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Yıldırım, en önemli risk faktörü olan göz içi basınç yüksekliğinin (GİB) kontrol altına alınması gerektiğini vurguladı.

Prof. Dr. Yıldırım, “Glokom tedavisinde yönetilen tek parametre göz içi basıncının kontrol altına alınmasıdır. Bu nedenle göz tansiyonunun doğru ölçümü ve gün içindeki değişimlerinin saptanması glokom hastalarının tanısında ve takibinde önemlidir. Glokom hastalarında ve/veya glokom şüphesi olanlarda 24 saatlik göz içi basıncı takibi çok pratik olmamak ile birlikte genellikle hastane ortamında yapılmaktadır. Kişilerin kendi ortamlarında, kendi kendilerine göz tansiyonu ölçümü yapabilmelerini sağlayan cihazların gelişmesi, göz içi basıncın günlük dalgalanmalarını saptama dışında, tedavide kullanılan ilaçların etkinliğini ve hastanın tedaviye uyumu konusunda da bilgi edinmemizi sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

"ARTIK HASTALAR DA GÖZ TANSİYONUNU ÖLÇEBİLİYOR"

Prof. Dr. Nilgün Yıldırım, insanların glokom ölçümünü tek başına yapabildiği cihaza ilişkin görüşlerini ise şu şekilde ifade etti: “Göz tansiyonunu ölçmeye uygun olarak dizayn edilmiş olan, kolay kullanıma sahip Icare ev tonometrisi ile damla konulmadan hızlı ve etkin GİB ölçümü yapılabilmektedir. Klinik dışı GİB monitorizasyonu sağlayan veriler göz hekiminin glokom tanı, takip ve tedavisine yardımcı olacaktır.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol