banner51

Bu haber kez okundu.

Mesleki eğitimde AB standartları uygulanacak
 Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik  Eğitim Genel Müdürü Ömer Açıkgöz, "Mesleki ve teknik eğitim AB standartları ve  kriterleri çerçevesinde yeniden yapılandırılıyor" dedi. 
 
Açıkgöz,   mesleki eğitimde Avrupa  Birliği ülkelerinde kalite süreçleri ne ise onu Türkiye'de oluşturmaya  çalıştıklarını belirterek, bu kapsamda Mesleki ve Teknik Eğitimin Kalitesinin  Geliştirilmesi Projesi (METEK) geliştirdiklerini söyledi. 
 
Proje kapsamında, ölçülebilir ve sürdürülebilir bir kalite sistemi  oluşturulmasının hedeflendiğini aktaran Açıkgöz, projenin gelecek yıl sona  ereceğinin altını çizdi. 
 
AB tarafından desteklenen projenin kapsamında Bakanlık bünyesinde  Kalite Geliştirme Merkezleri oluşturduklarını anlatan Açıkgöz, "Aynı zamanda  pilot okullarda da Öz Değerlendirme Birimleri kuruldu. Birimler, ikinci bir göz  olarak, düzenlemelerini ve kalitelerini ne kadar yükselttiklerini izleyecek.  Bunun çıktılarını da elde ettikten sonra tüm okullarda yaygınlaştıracağız.  Mesleki ve teknik eğitim AB standartları ve kriterleri çerçevesinde yeniden  yapılandırılıyor. Bu konuda şu anda AB ülkelerinde en gelişmiş ülkelerinin  tasarımı hangi düzeyde ise biz de gerek müfredatımızla gerek oluşturulan standart  ve kriterlerimizle o seviyede olduğumuzu söyleyebiliriz" diye konuştu. 
 
Mesleki ve teknik eğitimde okullar düzeyinde kalite uygulamalarını  izlemek, değerlendirmek ve desteklemek için çalışmalar yaptıklarını ifade eden  Açıkgöz, müfredatları geliştirdiklerini, öğretmen ve yönetici eğitimleri  düzenlediklerini ve kamuoyunda mesleki ve teknik eğitimde kalite kültürünün  oluşması için farkındalık yaratmaya yönelik etkinlikler yürüttüklerini belirtti. 
 
Çalışmalar kapsamında 12-13 Aralık'ta İstanbul'da "İş Dünyası ile  Mesleki Eğitim Arasında Karşılıklı Güvenin İnşası" konulu uluslararası bir  konferans düzenleyeceklerini bildiren Açıkgöz, mesleki teknik eğitimde kalite  sisteminin önemine dikkati çekerek iş dünyası ve mesleki eğitim arasında  karşılıklı güvenin ve işbirliğinin geliştirilmesine katkıda bulunmayı  amaçladıklarını söyledi. 
 
İşverenin istedikleri dikkate alınıyor 
Konferansta, AB ve dünya ülkelerinden uygulama örneklerinin yerli ve  yabancı uzmanlar tarafından tartışılacağını dile getiren Açıkgöz, şunları  kaydetti:  "Konferansta iş piyasasının mesleki ve teknik eğitime bakışı, kalite  odaklı mesleki ve teknik eğitim, mesleki ve teknik eğitimde kilit aktör olarak  öğretmenler ve kalifiye mezun gereksiniminin karşılanmasına yönelik öğrenci  kalitesinin iyileştirilmesi gibi oturumlar gerçekleştirilecek. Çok sayıda  akademisyen, meslek odaları, işçi ve işveren konfederasyonları ve sivil toplum  kuruluşlarının temsilcileri ve mesleki ve teknik eğitim veren lise ve  yüksekokulların yöneticileriyle öğretmenler katılacak. Proje, eğitim camiasıyla  işverenler arasında güveni tesis etmek amacıyla geliştirilmişti. İşveren ne  istiyor, eğitim camiası arz ediyor. Bu arz ve talep uyuşmasını sağlamak amacıyla  bu kalite standartlarını geliştiriyoruz. Eskiden Milli Eğitim Bakanlığı kendi  planlamasını yapıyordu. İş dünyasında bunun karşılığı var mı yok mu buna  bakmıyordu. Şimdi talep odaklı gitmek istiyoruz. İşveren ne istiyor, onu dikkate  alıp ona göre proje yapacağız." 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol