banner51

Bu haber kez okundu.

SGK'nın 300 euro vereceğini duyan telefona sarıldı

Projenin pilot illerinden olan Bursa'da SGK binasında hareketlilik yaşanıyor. Kurumun birçok noktasına asılan uyarıcı yazılarla vatandaşlara proje hakkında bilgi verilirken oluşturulan çağrı merkezindeki görevliler de projenin detaylarını arayanlara aktarıyor.

SGK'nın Avrupa Birliği (AB) destekli, 0-24 aylık çocuk sahibi annelere 24 aya kadar aylık 300 euro hibe destek sağlayacağı projeye başvurular bugün resmen başladı. Bursa, İzmir ve Antalya SGK müdürlüklerinde bugün proje hareketliliği yaşanıyor. Birçok vatandaş telefonla arayarak projeden nasıl faydalanılacağını sorarken bazı vatandaşlar da kuruma gelerek bilgi almayı tercih etti. SGK tarafından yürütülen proje kapsamında 5 bin yeni anneye aylık 300 euro ödenmesi hedefleniyor.

ÇAĞRI MERKEZİ OLUŞTURULDU

Destekten yararlanabilmek için 0 - 24 aylık arası çocuk sahibi olan anneler, internetten 'www.gk.gov.tr' adresinden ön kayıt yaptırmaya başladı. Ön kayıt yaptıranlar, verilecek tarih ve saatte üç pilot ilin SGK binalarına gelerek projeye müracaatlarını yapacak. Bursa SGK İl Müdürlüğü'nde ise projeyle ilgili 5 kişilik özel ekip oluşturuldu. Telefonla kurumu arayan vatandaşlara bilgi veren görevliler, "Çocuğunuzun 0-24 ay olması gerekir, fiilen çalışmaya başlamanız gerekiyor. SSK'lı çalışma yapmanız gerekiyor. Saat 10.00'da 'www.sgk.gov.tr' adresinden başladı. Ön kayıtta size verilen saat ve tarihte il müdürlüğümüzde olmanız gerekiyor. Kesin kayıt için sizden istenilen evraklar var. Evraklarla birlikte il müdürlüğüne gelmeniz gerekiyor" şeklinde vatandaşları bilgilendiriyor.

Öte yandan kurumun birçok noktasına asılan uyarı yazılarıyla proje hakkında vatandaşlara bilgi veriliyor. SGK Bursa İl Müdürlüğü yetkilileri, projeden yararlanmak isteyen annelerin kuruma gelmeden internetten kayıt yaptırabileceklerinin altını çizdi. Proje kapsamında; ilk kez işe başlayacak, işine geri dönecek veya kayıtsız çalıştırdığı çocuk bakıcısını kayıtlı hale getireceklere 24 aya kadar 300 euro, çocuğuna tek başına bakan, engelli çocuğu olan ve resmi makamlarca onaylanmış sertifikalı çocuk bakıcısı çalıştıranlara ise 24 aya kadar aylık 390 euro mali destek verilecek. Kesin kayıt aşamasının ardından ilk başvuru sırasına göre oluşturulan ve il kotaları bazında belirlenecek ana ve yedek listeler SGK web sayfasında ilan edilecek. Annelere kesin kayıt formu ile bildirim yapılacağı ve SGK internet sitesinde yapılacak ilanla da sonuçların kamuoyu ile paylaşılacağı, başka bir bildirim yapılmayacağı belirtildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol