banner51

Bu haber kez okundu.

Umut Tacirleri Kanser Hastalarını Hedef Aldı
 Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Halis Süleyman'ın kanser hücreleri üzerinde yüzde 100 etkili olduğu buluşunu duyurmasının ardından, kötü niyetli umut tacirleri kanser hastalarını hedef aldı.
 
Prof. Dr. Halis Süleyman'ın kanser hücrelerini yok eden bir etken madde bulduğunu açıklamasının ardından bazı kişilerin, söz konusu ilacın formülünün kendilerinde bulunduğunu belirterek kanser hastalarına ilaç satmak istediği öğrenildi. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi tarafından Türkiye'nin çeşitli illerinde bazı kişilerin Prof. Dr. Halis Süleyman'ın buluşunu satın aldıklarını belirterek ilaç satışı yaptıkları bilgisine ulaşıldı. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nden edinilen bilgiye göre, kanser hücrelerini yok eden bitki etken maddesi üzerindeki çalışmaların devam ettiği, söz konusu çalışma ile ilgili piyasada her hangi bir ilaç bulunmadığı bildirildi.
 
DÜNYA SIR GİBİ SAKLANAN BİTKİNİN PEŞİNDE
 
Çalışmalarını hızlandırmak amacı ile buluşunu açıklayan Prof. Dr. Halis Süleyman'ın açıklamasının ardından bir çok Üniversitesi ve ilaç firması Süleyman'ın peşine düştü. Yurt içerisinden ve yurt dışından bir çok üniversitesi Süleyman'a iş teklifinde bulunurken bir çok ilaç firması ise sponsorluk tekliflerinde bulundu. Süleyman'ın ise hiçbir karşılık beklemeden etken maddenin Türkiye patenti ile ilaca dönüştürülmesi için çalışmalarını sürdürmek istediği öğrenildi. Süleyman kansere çare olacağı düşünülen bitkiyi şimdilik sır gibi saklıyor.
 
PROF. DR. HALİS SÜLEYMAN KİMDİR?
 
Özbekistan'ın Namangan şehrinde dünyaya gelen Prof. Dr. Halis Süleyman, 1981 yılında Taşkent Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Aynı üniversitesinin Farmakoloji Anabilim Dalı'nda doktora yaptı. 1990-1993 yılları arasında Azerbaycan Devlet Üniversitesi'nde görev yaptı. Sscb yönetimi tarafından ilaç üretimi üzerinde yapılan önemli çalışmalarda görev aldı. Bir çok ilacın üretiminde imzası bulunuyor. 1993 yılında Türkiye'nin Ahıska Türkleri'ni Türkiye'ye kabulü Tbmm'de kanunlaşınca dönemin CumhurBaşkanı Turgut Özal'ın daveti ile 1995 yılında Türkiye'ye geldi. Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde uzun yıllar görev yapan Prof. Dr. Halis Süleyman'ın 150'ye yakın makalesi uluslararası bilim dergilerinde yayınladı. Süleyman'ın bilim literatüründe yer alan 300'den fazla makalesi bulunuyor. Uluslararası yayınlarından ötürü Türkiye'de bir çok kez ödüle layık görüldü. Bilimsel makaleleri bin 398 farklı bilimsel makalede kaynak gösterildi. Amerika'da Ethnopharmacolog ve Almanya'nın Planta Medica isimli bilimsel dergilerinde hakemlik yaptı. Rusça ve İngilizce bilen Süleyman evli ve dört çocuk babası. Süleyman son olarak 8 yıldır süren çalışmaları neticesinde bir bitkide kanser hücrelerini öldüren bir etken madde bulduğunu açıklayarak gündeme gelmişti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol