banner51

Bu haber kez okundu.

RİZE CUMHURİYET TARİHİ YENİDEN YAZILMALI

Kendilerini 'tarihçi' konumuna getirerek, tartışmalara neden olanlara tepki göstererek, "Bilen bilmeyen herkes konuşuyor ve yazıyor" diyerek tepkisini dile getiren araştırmacı-yazar Recep Koyuncu, Rize cumhuriyet tarihinin yeniden yazılması gerektiğini kaydetti.

            Ortadaki belgelerin tersine anlatımlar olduğunu kaydeden Koyuncu, "Rize Cumhuriyet tarihinin yeniden yazılarak yanlış anlamaların belgelerle düzeltilmesi gerekir. Çok çarpık bilgiler var. Ben belge ile konuşuyorum. Cumhuriyet tarihi hakkında çok farklı açıklamalar okuyorum, birçok kitaplar yazılıyor. Sadece duyumlara dayalı ve yorumlar zorlama ile yapılınca ortaya çok değişik ve hayali bilgiler çıkmakta. Belge olmadan yazılanlar bana göre hayali kitaplardır. Bu işin daha da acısı buna Rizelilerin sebep olması ama yönetici olarak ama yazan kişi olarak" dedi.

            Belgeler Geri Dönüşümde!

            Açıklamasında ilginç iddialarda da bulunan Koyuncu, açıklamalarını şöyle tamamladı:

            "Şunu ayrıca rahatlıkla söylüyorum ki, bu şehrin halk kütüphanelerinde 1960 öncesinin belge ve bilgilerini kapsayan kitaplar, Rize’deki birçok kütüphaneden imha edilmesi için geri dönüşüme gönderilmiş. Bu çok vahim ve önemli bir olaydır. Bölgenin ve şehrimizin geçmişi, 1960 yılı öncesi itibariyle kesilmiştir. Kütüphanelerdeki 1960 öncesi kitaplar imha edilmek üzere geri dönüşüme gönderilmesi kültürel anlamda yok olmanın göstergesidir. Kitaplar niçin ve nasıl imha edilir? Kitabın modası geçmez. Onlar nesiller arası köprü vazifesi görmektedir!"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol