banner51

Bu haber kez okundu.

Akaryakıt fiyatları düşecek mi?
 Mehmet Acet'in sunduğu Kanal 7 ekranlarında yayınlanan Başkent Kulisi'nin bu haftaki konuğu Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz oldu. Programda ekonomiye dair her şey konuşulurken özellikle petrol fiyatlarındaki düşüşün ekonomiye ne getireceği dikkat çekti.

İşte sorular ve cevaplar:

Petrol fiyatlarında ciddi bir düşüş yaşanıyor son aylarda tabi Türkiye enerjiye bağımlığı olan bir ülke, cari açık ithalatın en önemli kalemi enerji bu ne sağladı ekonomiye böyle anlayabileceğimiz şekilde.

"PETROL FİYATLARINDAKİ DÜŞÜŞ BİZİ RAHATLATACAK"

Türkiye enerji bağımlısı bir ülke. Her yıl 60 milyar dolara yakın biz enerjiye fatura ödüyoruz Türkiye ekonomisi olarak. Cari açık değimiz meselenin temel boyutlarından biri de bu enerji meselesi. Petrol fiyatlarındaki düşüş bu anlamda bizi bayağı rahatlatacak gibi görünüyor, yani artılarıyla, eksileriyle netleştirdiğimizde, çünkü Türkiye hakikaten çok ciddi bağımlı. Biz bir hesap yaptık Kalkınma Bakanlığı olarak 60 dolar aldığımızda 2015 yılını cari açığımızı 1.8 puan düşürüyor bakın 60 dolara indiğinde biz orta vadeli programı hazırlarken işte 100 dolar civarında bir varsayım yapmıştık 2015 yılı için. Şimdi bu 60 dolara kadar daha altına da inmiş durumda. Ortalamasını böyle alırsanız bir varsayım yaparsanız cari açığı 1.8 puan düşürüyor bu çok büyük bir düşüş gerçekten. Bizimde temel meselemiz biliyorsunuz cari açık büyümemizin önündeki en büyük sınırlayıcı faktör bu, tasarruf oranlarımızın da arttırılması bütün bunları olumlu etkileyecek. Dolayısıyla, büyümememizi olumlu etkileyecek petrol fiyatlarındaki düşüş çünkü temel bir girdi malum akaryakıt.

Diğer taraftan enflasyon gibi çok temel bir hedefimize katkısı olacak şimdiden başladı 2014’te 8.2 çıktı enflasyon bazıları çift haneden bahsediyordu.

"PETROLDEKİ DÜŞÜŞ ENFLASYONA YANSIDI"

Enflasyon tek haneli demiyordu değil mi?


Biz hiçbir zaman çift hane olmayacak diyorduk ama daha yüksek bekliyorduk doğrusu. Ama bu petrol fiyatlarındaki bu düşünün etkisi, başka birtakım faktörlerle birlikte 8.2’ye eksi enflasyon oldu 8.2’ye düştü. Bu bizim 2015 enflasyon hedefimize de büyük katkıda bulanacak bir rakam çünkü bir patika sonuçta bu iş. Bu yılda 2015 yılında da petrol fiyatlarının seyri enflasyona ciddi bir katkıda bulunmuş olacak.

Diğer taraftan yine vatandaşlarımızın refahı açısından önemli işte akaryakıt vesaire bu hayatımızdaki rahatlama açısından da önemli.

120 DOLARDAN 50 DOLARA DÜŞTÜ PETROL

120 dolarlardan, 50 kusur dolarlara düşen bir petrol ama kullanılan akaryakıta baktığınızda bu yüzde 20’ler civarında bir düşüş oldu gerisi neye gitti diye soruyor insanlar.

Şimdi orada iki faktör var tam yüzde 100 yansımıyor bu doğru, yüzde 100 dünyadaki düşüş bizim iç akaryakıt fiyatlarına yansımıyor iki sebepten dolayı. Birincisi bazı vergiler var bu maktu vergi dediğimiz yani fiyata bağlı olmayan vergiler, miktar üzerinden alınan vergiler bunlar fiyat ne olursa olsun değişmiyor dolayısıyla bu fiyatlardaki dünyadaki düşüş o anlamda tam yansımamış oluyor.

"POMPA FİYATLARINA DA YANSIDI"

İkinci faktör ise, kur faktörü yani dünyada dolar bazında düşüş oldu ama bir taraftan da TL’nin değerinde bir miktar azalma oldu bu kur farkından dolayı da tam dünyadaki düşüş kadar bize, iç piyasaya yansımamış oluyor yani bu tür faktörlerden dolayı. Bunun dışındaki faktörler yansıyor nitekim, pompa fiyatlarına da, enflasyon fiyatlarına da yansıdığını görüyoruz.

"ENERJİ TASARRUFU ŞART"

5.12 falandı 95 oktan benzin, şu anda 4.15’e falan düştü sanıyorum.


Ama bir taraftan da biz de hani çok ucuz akaryakıt kullanabilecek bir ülke değiliz. Bakın bu petroldeki hadise sonuçta konjonktürel bir hadise bizim bu orta, uzun vadeli perspektif içinde mutlaka enerji tasarrufunu önemsememiz gerekiyor, yerli kaynaklara dayalı enerjilerimizi geliştirmemiz gerekiyor. Nitekim o 25 dönüşüm programından ikisi bu yani enerji tasarrufu meselesi Türkiye’nin çok temel bir meselesi ve yerli kaynaklara dayalı enerjileri geliştirmek, nükleerden, kömüre, yenilenebilir kaynaklara kadar bizim bütün enerji kaynaklarımızı çok daha iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Aksi takdirde sonuçta dışa bağımlı olduğumuz bir yapı içinde tüketimi çok fazla arttırmamızda çok anlamlı değil açıkçası.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol