banner51

Bu haber kez okundu.

ANZER BALININ KİLOSU 2 BİN LİRA

Rize İkizdere'nin Anzer Yaylası'nda 2 bin 300 ile 3 bin rakım arasında üretilen, pek çok hastalığa iyi geldiği düşüncesiyle ilgi gören Anzer Balı'nın kilosu bu yıl 2 bin liradan satılacak.

            Yaklaşık 200 Anzer Balı üreticisi, Haziran'da 3 bin 200 arı kovanını güneşlenme oranına göre yaylada çeşitli noktalara yerleştirdi. Arılarını 40'ı endemik 300'e yakın çiçekten oluşan zengin yayla florasıyla buluşturan üreticiler, dünyaca ünlü Anzer Balının sağımını hava şartlarına göre Ağustos veya Eylül'de yapacak.

            Konuya ilişkin bilgiler veren Anzer Ballıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi yetkilileri, arıcılardan toplanan balların, Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü'nde polen analizi yapıldıktan sonra tescil edilip mühürlenerek piyasaya sunulduğunu kaydetti.

            5-6 Tonluk Rekolte Beklentisi

            Geçen yıl yaklaşık 5 ton bal üretildiğini söyleyen Kooperatif Başkanı Osman Civelek, bu yıl havanın yağışlı olması nedeniyle, rekoltenin gelecek günlerdeki hava şartlarına göre şekilleneceğini belirterek; "Ağustos'un ilk haftasından itibaren sağımlar başlayacak ve tahlilin ardından satışa sunulacak" dedi.

            Ekonomik dengeleri ve fiyat artışlarını gözetip, bu yıl için yeni satış fiyatı belirlediklerini kaydeden Civelek, "Geçen yıl 1200 Lira olan bal, bu yıl 2 bin, 600 Lira olan yarım kiloluk balı ise 1000 Liraya çıkardık. Az miktarda satışa sunduğumuz 250 gram balı ise 500 Liradan satışa sunacağız" ifadelerini kullandı.

            Gelecek haftalardaki hava sıcaklığıyla rekoltenin yükselmesini tahmin ettiklerini anlatan Civelek, "Yayladaki kovanlardan 5-6 ton civarında bal bekliyoruz. Hiç de olmayabilir. Hava şartları müsait olursa bu miktarda balı tahlile göndermeyi bekliyoruz" dedi.

            Anzer poleni fiyatlarını da yenilediklerini anlatan Civelek, geçen sezon 1500 lira olan polenin kilo fiyatını 2 bin 200 liraya çıkardıklarını kaydetti.

            Taklitlere karşı uyarıda bulunan Civelek ayrıca, ambalajları her yıl değiştirdiklerini ifade ederek, kooperatif etiketi, ıslak mührü ve barkodu olmayan ürünlerin alınmaması uyarısı yaptı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol