banner51

Bu haber kez okundu.

BEYAZ YAŞ ÇAY FİYATI 1500 TL

Rize Ticaret Borsası Meclis Başkanı Resul Okumuş, “Siyah ve yeşil çayın yanında farklı çay çeşitleri ile turizm hareketliliğinden de istifade ederek bölgenin gelirini, çiftçilerin gelirini arttırabilecek imkanların kullanılması gerekiyor” dedi.

            Arkadaşımız Arzu Erbaş'ın haberine göre, Çaykur Genel Müdürlüğü, 2023 yılı için usulüne uygun olarak toplanmış tomurcuk çayın kilogram alım fiyatını bin 500 TL olarak belirledi.

            Yüksek gelir sağlayacak tomurcuk çaya üreticilerin ilgi göstermesi beklenirken; beyaz çay başta olmak üzere alternatif çay üretiminin yapılabileceği tomurcuk çayla, sektör gelirinin artırılması hedefleniyor.

            Üreticilerin doğru tekniklerle daha fazla tomurcuk çay toplayabilmesi için eğitimlerle bilgilendirilmesi amaçlanıyor.
            'Üreticilere Aktarılmalı'
            Konuyu değerlendiren RTB Meclis Başkanı Resul Okumuş, şöyle konuştu:

            “Burada çiftçimizi alternatif çaylarla ilgili eğitim vermek suretiyle bilgilendirmemiz gerekiyor. Çiftçi hangi yöntemle çay toplarsa daha fazla ürün elde edebilir, nasıl farklı ürün elde edebilir konularında bilgilendirme yapmak gerekiyor.1 yıl, 2 yıl önce kesilmiş çayların sürgünleri daha kalın ve tepe tomurcukları daha iri oluyor. Bunlar toplanırsa çok daha hızlı bir şekilde kilo elde edilebilir. Üreticilerimiz bundan daha çok fazla gelir elde edebilir. İşte bu ince detaylar verilecek eğitimlerle üreticilere aktarılmalı.”
            ‘Turizm Hareketliliği İlgiyi Artırdı’
            Bölgede yaşanan turizm hareketliliğinin çay çeşitlerine olan ilgiyi de arttırdığını belirten Okumuş, değerlendirmelerini şöyle tamamladı:

            “Talep gören bu çay çeşitlerinin üretimine uygun olarak üreticilerin ürün toplaması gerekiyor. Siyah ve yeşil çayın yanında farklı çay çeşitleri ile turizm hareketliliğinden de istifade ederek bölgenin gelirini, çiftçilerin gelirini arttırabilecek imkanları kullanmamız gerekiyor. Çayın daha fazla ayağa kalkması katma değerini yükseltecek ürünler yapmaktan geçiyor. Daha çok çay toplayarak değil, belki de daha az çay toplayarak katma değeri yüksek ürünler toplayarak daha çok gelir elde edebilecek. Üreticiler çok yorulmadan günde 3-5 saatini ayırarak daha çok para elde etmek suretiyle bir çalışma düzenine girebilir.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol