banner51

Bu haber kez okundu.

ÇAY FİYATLARI YURT DIŞINDA DAHA UCUZ!

Kuru çaya yapılan zammın ardından Türkiye ile Fransa'daki çay fiyatlarını karşılaştırdık.

            Çaya gelen zam sonrası ülkemizdeki ve yurtdışındaki alım gücüne göre çay fiyatlarını hesapladık.

            Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün en düşük fiyatlı çayı üzerinden yapılan hesaba göre, Türkiye'de asgari ücretle (4 bin 250 TL), 70 kilo çay alınırken, Fransa'da asgari ücretle (bin 539 EU) 197 kilo çay alınıyor.

            Paket çaya gelen 43,7 zamdan sonra 40 lira civarında olan çay fiyatları 60 liraya çıktı. Türkiye'de yaşayan bir vatandaş, asgari ücretle kilosu 60 liradan 70 kilo çay alabiliyorken, aynı çay Fransa'da asgari ücretle 197 kilo alınabiliyor.

            Düşük fiyatlı yabancı markalar

            Zincir marketlerdeki çay fiyatlarında yüzde 50’ye yakın artış gerçekleşirken; zamdan önce en yüksek fiyat 40 lira civarındayken zamdan sonraki en yüksek fiyat etiketi 60 lira oldu.

            Zincir marketlerde en çok satılan ve yerli marka çayların raflarının doluluğu dikkat çekerken daha uygun fiyatlı ve yabancı markaların raflarının boşalması da dikkat çekti. Marketlerde yabancı marka çay fiyatları, yerli marka çay fiyatlarının yarı fiyatına satılıyor. Etiketi 30 lira civarında olan yabancı marka çay fiyatları, vatandaş tarafından daha çok tercih edilmeye başladı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol