banner51

Bu haber kez okundu.

ÇAY ÜRETİCİSİNE DESTEK İÇİN MEYDANLARA ÇAĞRI!

DİSK Gıda-İş Sendikası, yaş çay üreticilerine destek için 1 Mayıs'ta meydanlara iniyor.

            DİSK Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Seyit Aslan, Rize'de yaptığı açıklamada, "Son 5 yılda Çaykur, 2 milyar 612 milyon 400 bin TL zarar ettirildi. İşçiler ve halkın vergisi, emeğiyle, alın teriyle kurulmuş işletmelerin zarar ettirilmesi aymazlıktır, sorumsuzluktur" dedi.

            Çaykur’u zarar ettirenlerin hemen görevden alınması, gerekli soruşturmalar yapılarak bir an önce halka soruşturma sonuçlarının açıklanması gerektiğini kaydeden Aslan, Karadeniz Bölge Temsilciliği’nde düzenlediği basın toplantısında, Çaykur ve çalışanlarının içinde bulunduğu koşulların her geçen gün daha kötüleştiğini kaydetti.

            'Çaykur’un içinin boşaltıldığını' ileri süren Aslan, şunları söyledi:

            “Çaykur, 2017'den beri ne yazık ki zarar ettiriliyor. Beş yılda 2 milyar 612 milyon 400 bin TL zarar ettirildi.

            Çaykur, çay sektöründe Türkiye’de pazarı belirleyen bir kurum. Böyle bir kurumun zarar ettirilmesi için özel çaba gösteriliyor. Çaykur’un içi boşaltılıyor. 2021 bilançosunda ne nereye harcandı, yetkilileri açıklama yapmaya davet ediyoruz. İddialara göre 2021 yılında üst düzey yöneticilere ücret ve menfaat olarak 1 milyar 300 milyon ödeme yapılmış. İnsaf yahu insaf.”

            “Halkın Emeği Kuruldu, Batırılması Aymazlık”

            Mevcut yönetim anlayışının Çaykur’u batırdığını, işçilerin kadro hakkının gasp edildiği iddia eden Aslan, açıklamasını şöyle sürdürdü:

            “İşçilerin ve halkın vergisiyle, emeğiyle, alın teriyle kurulmuş işletmelerimizin zarar ettirilmesi aymazlıktır, sorumsuzluktur. Çaykur’u zarar ettirenler hemen görevden alınmalı, gerekli soruşturmalar yapılarak bir an önce halka soruşturma sonuçları açıklanmalıdır.

            Mevsimlik Çaykur işçileri yıllardır kadro istiyor. Yetkililerin kulakları sağır, duymak istemiyorlar. Bizler bu talebimizi ısrarla gündemde tutacağız ve kadro hakkımızı alana kadar mücadele edeceğiz. Yağmur gibi yağan zamlar, fiyat artışları karşısında işçi arkadaşlarımız ezilmekte ekmekleri küçülmekte, alım güçleri düşmektedir. Çaykur Genel Müdürlüğü yaşanan enflasyon, zamlar karşısında tüm işçi kardeşlerimize aylık seyyanen net 2 bin TL acilen zam yapmalıdır.”

            “Üreticilerin Faiz Borçları Silinsin”

            Çay üreticilerinin yaşanan zamlar karşısında ne yapacağını şaşırdığını gübreye yapılan zamlarla üreticinin çaresiz kaldığını ifade eden Aslan, şunları söyledi:

            “2022 Yaş Çay Alım Kampanyası önümüzdeki ay başlayacak. Gübre ve yakıt fiyatlarındaki aşırı artış nedeniyle çay üreticilerinin üstündeki yük katmerleşmiştir. Üreticiler büyük zorluklar yaşıyor. Bu yıl açıklanacak yaş çayın fiyatı bütün bu gerçekler göz önüne alınarak belirlenmeli.

            Yaş çay fiyatını, üreticinin içinde bulunduğu ve temsil edildikleri bir mekanizma belirlemelidir. Belirlenecek çay fiyatının altında ürün alımı yasaklanmalı, kota ve kontenjan kaldırılmalıdır. Çay üreticileri tüccarın insafına terk edilmemeli, Çaykur alım garantisi vermelidir. Hektar başına verilen ürün desteği arttırılmalı, mazot ve gübre desteği sağlanmalıdır."

            “Artık Tencere Kaynamıyor”

            "Bugün açlık sınırı 5.000 TL’yi geçmiş, yoksulluk sınırı 17 bin TL sınırına dayanmıştır. İki yıldır devam eden salgın, yaşanan ekonomik kriz ve son olarak Rusya'nın Ukrayna’yı işgali ile birlikte işçi ve emekçilerin yaşamı tam bir cehenneme dönmüştür.

            TÜİK gerçek enflasyonu gizleyerek işçilerin yoksullaşmasında başrol oynamıştır. Her sabah halkımız zam haberleriyle uyanmakta, zam haberleriyle yatmaktadır. Çarşı pazar, kasap, manav, market el yakmaktadır. Sebzeler, meyveler taneyle satılırken, et almak lüks olmuştur. Döviz kurlarının ateşi düşmüyor. Yakıt son dört ayda dört katına çıktı. İşçi ücretleri yerinde sayıyor. Artık tencere kaynamıyor."

            “1 Mayıs’ta Rize’de Alanlarda Olacağız”

            Rize’de 1 Mayıs mitingi düzenleyeceklerini duyuran Seyit Aslan açıklamalarını şöyle tamamladı:

            “Meydan-meydan gösteriler örgütlüyoruz. Önümüz 1 Mayıs, ‘Bu Düzen Böyle Gitmez Birlikte Değiştireceğiz’ diyerek ülkenin her tarafında 1 Mayıs'ta meydanlarda olacağız. Rize’nin ilçelerinde sabah kutlamalar gerçekleşecek, öğleden sonra Rize’de mitingimizi gerçekleştireceğiz.

            2022’nin 1 Mayıs’ında Rize meydanında hep birlikte olacağız. 1 Mayıs'ta Çaykur işçisine kadro, çay üreticisine destek, zamlar geri alınsın taleplerimizi dile getirerek, işçiler, üreticiler, kadınlar, gençler, kamu emekçileri ve işçi emekçi dostu tüm kurumlarla 1 Mayıs'ta Rize meydanında horon oynayacağız.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol