banner51

Bu haber kez okundu.

ÇAYKUR İŞÇİSİNE KAPIYI DEĞİL KADROYU GÖSTERECEĞİZ

Rize'de çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulunan CHP Gurup Başkanvekili Özgür Özel, Millet İttifakı iktidarında Çaykur işçisine kapıyı değil kadroyu göstereceklerini söyledi.

            Ardeşen’de düzenlenen istişare toplantısı için geldiği Rize’de, İl Başkanlığı binası altında gazetecilere açıklamalarda bulunan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gurup Başkan Vekili Özgür Özel, açıklamasında Millet İttifakı iktidarında Çaykur işçisine kadro verecekleri sözünü verdi.

            Gazetecilere konuşan Özel, Çay Kanununa da değindiği açıklamasında şunları kaydetti:

            “Geçtiğimiz yıl bizim hep söylediğimiz Çay Kanununu apar topar büyük bir telaşla Adalet ve Kalkınma Partisi Meclis’e sundu. Sonuç ne oldu? Büyük bir tepkiyle karşılaştılar.

            Siz, Karadeniz’den büyük bir destek alıyorsunuz, bu kadar vekil çıkarıyorsunuz, güya Karadeniz’i, Rize’yi, çayı biliyorsunuz nasıl olur da bütün Karadeniz’i ayağa kaldıran ve arkasında duramayacağınız bir teklifin altına imza atıyorsunuz.

            Biz CHP olarak meselenin farkındayız. Biz teklifimizin arkasındayız. Bütün sorunları çözen çay kanunun, CHP’nin teklifinin sonuna kadar arkasındayız.”

            Geçici işçiler ile çaydaki mevsimlik işçilerin sorunlarına da değinen Özel, şöyle konuştu:

             “Türkiye’deki en önemli mağdur gruplardan bir tanesi Çaykur’da çalışan mevsimlik işçilerdir. Bu kardeşlerimiz 6 ay çalışmakta, 6 ay boşta kalmaktadır. Kalan 6 ayda İşkur’dan istifade edememekte, herhangi bir işe girememekte, ciddi mağduriyet yaşamaktadır.

            Sayın Genel Başkanımızın sözünü burada CHP olarak tekrar ederiz. CHP iktidara geldiğinde Çaykur işçileri ilk 6 ay içinde zaten çalışıyor olacak. Bu 6 ay bitince o Çaykur işçilerine kapıyı değil, kadroyu göstereceğiz. Söz, kadroyu vereceğiz.

            Çaycının sorunundan haberdar olmayanlar, geçenlerde Meclis’te şu lafı sarf ettiler, '6 ay çalıştı 6 ay bedava mı bakacağız' dediler.

            Türkiye’de çay ekim alanlarının gençleştirilmesi projesi hayati ve milli bir projedir. Bu işçilerimiz bu çay ekim alanlarının gençleştirilmesinde çalıştırılabilirler. Devletin kuracağı birçok tesiste, projede birçok işte çalışabilirler.

            Biz, geçici Çaykur işçisine CHP iktidarında, nasıl Gazi Mustafa Kemal Atatürk, çayı kazandırmış, Zihni Derin ile bu ülkede çok önemli adım atmışsa, Çaykur’un geçici işçisine de, çay üreticisine de sonuna kadar sahip çıkarak Cumhuriyetin 2’nci yüzyılında birinci yüzyılda olduğu gibi Rize’ye bir Cumhuriyet armağanını bu vesile ile kazandıracağız.”

            Tek Gıda-İş Sendikasına Ziyaret

            Öte yandan açıklamalarının ardından Rize İl Başkanlığına da geçen Özel, daha sonra Tek Gıda-İş Sendikası Rize Bölge Temsilciliğini de ziyaret etti.

            Partisinin Ardeşen’de yapılacak danışma toplantısına katılmak üzere geldiği Rize’de Tek Gıda-İş Sendikası Rize Bölge Temsilcisi Ahmet Feyiz'i de ziyaret eden Özel, göreve yeni atanan Fayiz'e başarı dileklerinde bulundu.

            Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya ve Merkez İlçe Başkanı Necati Topaloğlu ile birlikte Feyiz'i ziyaret eden Özel, Çaykur çalışanları ve sendikal mücadele ile çay üreticilerinin ve gıda işçilerinin sorunlarını da görüştü.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol