banner51

Bu haber kez okundu.

ÇAYKUR ÜÇÜNCÜ SÜRGÜNE BAŞLADI

Çaykur'dan yapılan açıklamada, 2. sürgün yaş çay alım döneminin sona erdiğini, 3. sürgün alımlarına başlanıldığını ve yaş çay üreticilerinin banka hesaplarına aktarılan yaş çay parası ile organik fark ücretlerini çekebilecekleri kaydedildi.

            Çaykur açıklamasında, 5 Temmuz 2022'de başlayan 2.sürgün yaş çay alımlarının 31 Ağustos 2022 tarihinde sonlandırıldığı ifade edilerek, bu süre içerisinde üreticilerden 195 bin ton yaş çay alındığı ve bu ay itibariyle 3. sürgün yaş çay alımlarının başladığı belirtildi.

            Açıklamada, Mayıs ayı organik fark ücreti olarak üreticilere yaklaşık 20 milyon lira, Temmuz ayına ait yaş çay bedeli olarak ise yaklaşık 820 milyon lira olmak üzere toplam yaklaşık 840 milyon liranın üreticilerin banka hesaplarına aktarıldığı ve üreticilerin hesaplarındaki parayı çekmeye başladığı kaydedildi.

            İlk 3 Günde 6400 Ton Yaş Çay Aldı

            Doğu Karadeniz Bölgesinde Rize, Artvin, Trabzon, Giresun ve Ordu illerinde yaklaşık 200 bin üretici ile 800 bin dekar alanda üretimi yapılan yaş çayda 2022 yılı yaş çay sezonu 3. Sürgün dönemini 1 Eylül’de açan Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (Çaykur), ilk 3 günde üreticilerden toplamda 6 bin 400 ton yaş çay yaprağı aldı.

            Birinci sürgünden itibaren yüksek kota ve kontenjansız serbest alım uygulayan Çaykur, 3. sürgünde tarihinin en yüksek sürgün kotasını dekara 500 kilogram olarak belirledi ve 1 Eylül’de 3. sürgün yaş çay sezonunu açtı. İlk gün üreticilerden 1100 ton yaş çay alımı gerçekleştiren Çaykur, 2. günde 2100 ton, 3. günde ise 3200 ton yaş çay olmak üzere toplamda 6400 ton yaş çay alımı gerçekleştirdi.

            Çaykur, 3. sürgün alımlarını limitsiz serbest alımla sürdürüyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol