banner51

Bu haber kez okundu.

ÇAYKUR YÖNETİMİNİ TOPA TUTTU!

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, TBMM KİT Komisyonu'ndaki Çaykur görüşmelerinde, çaydaki sorunların çözümü için Çay Kanunu'nun bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini ifade ederek, Çaykur’da çalışan mevsimlik işçilerin çalışma süresi ve işsizlik sigortası sorunlarını gündeme getirdi.

            TBMM KİT Komisyonunda Çaykur'un alt komisyon denetim toplantısı Komisyon üyeleri, Sayıştay temsilcileri, Çaykur Genel Müdürü ve Yöneticilerinin katılımıyla yapıldı.

            Toplantıda söz alan Kaya, çayın Karadeniz Bölgesi için çok önemli bir ürün olduğunu ve milyonlarca insanın çaydan ekmek yediğini belirterek, Çaykur’da işlerin istenen düzeyde gitmediğini ve çay üreticisinin emeğinin karşılığını alamadığını ifade etti.

            '4 Liralık Çay 2,1 Liraya Düştü'

            Çay sezonu başında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yaş çay alım fiyatının 3 lira 87 kuruş, desteklemeyle birlikte 4 lira olarak açıklandığına dikkat çeken Kaya, “Dönem içinde fiyatlara baktım, bölgeye de sıklıkla yaptığım ziyaretlerde üreticilerle konuştum. Yaş çay alım fiyatlarının 2,1 Lira'ya kadar düştüğünü gördüm. Piyasa ile açıklanan fiyat arasında çok büyük farklar oluştu ve üretici ciddi anlamda mağduriyetler yaşadı” dedi.

            'Kuru Ot Çaydan Pahalı'

            Bir çay üreticisiyle arasında geçen konuşmaya değinen Kaya, “Aynı zamanda hayvancılık da yapan üreticimizle konuştum. Otun kilosunu 2 Lira 75 Kuruşa aldığını, çayını da 2 Lira 10 Kuruşa sattığını söyledi. Öyle bir hale geldik ki; milli ürünümüz, stratejik ürünümüz, bölgedeki milyonlarca insanın geçimi, ekmeği dediğimiz çayımız kuru ottan düşük alınır hale geldi” diye konuştu.

            'Taban Fiyat Uygulaması Şart'

            Özel sektörün çok uygun fiyatlardan çay alma çabası içinde olduğuna, parasını uzun vadelerle ödemesi nedeniyle çay üreticisinin büyük mağduriyet yaşadığını belirten Kaya, “Gönül istiyor ki bir taban fiyat uygulaması başlatılsın, bu fiyatın altında çay alımı piyasada yapılmasına mani olunsun. Gerçekten ciddi anlamda düşünmemiz lazım. Çay üreticileri büyük mağduriyetler yaşıyor” dedi.

            'Çay Kanun Teklifimizi Dikkate Alın'

            Çaydaki sorunların çözümü için Rize İl Başkanlığı ve Milletvekili Mehmet Bekaroğlu öncülüğünde bir Çay Kanunu Teklifi hazırladıklarını ifade eden Kaya, Çaykur Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim’e, bundan haberdar olup olmadığını sorarak; bütün bu meseleleri enine boyuna tartışarak, üreticilerimizi dinleyerek; sendikalardan, üniversiteden görüş alarak bir kanun teklifi hazırladık. Sonrasında birçok çay üreticimiz ile görüştük. Hepsi bu kanun yürürlüğe girerse sıkıntılarının aşılmış olacağı şeklinde görüş bildirdiler. Umarım sizler de bu teklifimizi ciddiyetle ele alırsınız, incelersiniz ve hızlıca bir Çay Kanunu çıkmasına hep birlikte öncü oluruz. Çay üreticilerimizin sorunlarına kalıcı çözüm üretme anlamında bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

            'Mevsimlik İşçiler Süre Uzatımı İstiyor'

           Çaykur’da çalışan mevsimlik işçilerin yaşadığı mağduriyetlere de dikkat çeken Kaya, “İşçilerle ilgili yapılan kanuni düzenlemeyle, ormanlarda çalışan mevsimlik işçiler 9 ay, 10 ay çalışabilirken, Çaykur’da çalışan mevsimlik işçiler 6 ay bile çalışamaz hale geldi. Bu insanların mevcut çalışma süreleriyle emekli olabilmeleri mümkün görünmüyor. Bu konu acilen ele alınmalı ve mevsimlik çay işçilerinin çalışma süreleri uzatılmalıdır. İşçiler, yaşlanan, verimsizleşen çaylık alanların gençleştirilmesi projesinde istihdam edilebilir diye düşünüyorum” dedi.

            'İşsizlik Sigortası Önerisi'

            Mevsimlik çay işçilerinin işsizlik sorununu ele alan Kaya, sözlerini şöyle tamamladı:

            “Çaykur’da mevsimlik işçi olarak çalışan arkadaşlarımız çalıştıkları dönemde maaşlarından işsizlik sigortası fonuna ödeme yapmalarına rağmen, çalışmadıkları dönemde işsizlik sigortasından yararlandırılmamaktadır. Bu sıkıntının da acilen çözülmesi lazım. Mevsimlik çay işçileri, işsiz kaldıkları dönemde işsizlik sigortasından yararlandırılmalı.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol