banner51

Bu haber kez okundu.

DENİZDE BOLLUK TEZGÂHTA KITLIK

Av sezonu başlayalı 1 ayı geçmesine ve teknelerin denizden fazlasıyla son dönemde palamut avlamasına rağmen Rize tezgâhlarında pahalılık sürüyor.

            1 Eylül itibariyle açılan av sezonunun ardından Karadeniz açıklarında balık avı hız kesmeden devam ediyor. Bölgedeki balıkçıların binlerce kasa palamut avlamasına rağmen bu bolluk tezgahlara yansımadı.

            Tanesi 30 TL'den satılan palamut fiyatının, balıkçı esnafına göre düşmeme nedeni, kayıkçıların balıkları büyükşehirlere göndermesinden kaynaklanıyor. Dolayısıyla tezgâhlara balığın az gelmesi hem vatandaşı ve hem de satıcıyı zor duruma düşürüyor.

            Tezgahtaki Pahalığın Sebebi

            Kayıkçıların tuttuğu balıkların birçoğunu daha çok satıldığı için büyük şehirlere gönderdiğini, bu nedenle Rize tezgâhlarında fiyatların yüksek olduğunu belirten balıkçılar, “Kayıkçılarımız ve balıkçılarımız, tuttuğu balıkları Rize’de tutmuyorlar. Büyükşehirlere yolluyorlar. Büyükşehirlerde balık para ediyor. Bu balıkları Rizeli yemiyor. İstanbul gibi yerlerde insanlar fazlasıyla balık yiyor. Haliyle balıkçılar tutukları balıkları büyükşehirlere gönderiyor. O nedenle tezgâhlarda fiyat böyle oluyor. Şu anda palamut bolluğu var fakat gönderildiği için fiyatı yüksek oluyor” ifadelerini kullandılar.

            Rize tezgâhlarına balık az gönderildiği için fiyatların haliyle yüksek olduğunun altını çizen balıkçılar, "Büyük şehirlerde olan rağbetten kaynaklanıyor. Mecbur bize de az geldiği için tezgâhlara pahalı yansıyor” şeklinde konuşuyorlar.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol