banner51

Bu haber kez okundu.

DESTELEME ARTTIRILIP GÜBRE DESTEĞİ VERİLMELİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, yaş çayda destekleme priminin artırılarak kilogram başına 39 Kuruşa çıkarılması ve yaş çay üreticilerine acilen gübre desteğinde bulunulması gerektiğini kaydetti.

            Gübre fiyatlarında meydana gelen fahiş artışlar sonucunda yaş çay üreticilerinin çay bahçelerine gübre veremeyecek durumda geldiğini vurgulayan CHP'li Deniz, ayrıca yaş çaydaki desteklemenin de arttırılması gerektiğine vurgu yaptı.

            Kiloya Göre Gübre Desteği!

            Açıklamasında, yaş çay üreticisinin bahçesine girmemeyi düşünmekte olduğunu savunan Deniz, “Çünkü bugünkü koşullarda sadece gübre için çay toplamış olacaktır. Tarım Bakanlığı 2022 yılı çayda gübre desteğini dekarına (dönümüne) 8 Lira, yaş çayda destekleme primini 2016 yılından bu yana artırmayarak kilosuna 13 Kuruş olarak açıklamıştır. İki rakamın da oldukça komik olduğu ortadadır. Çayda gübre desteği dekar (dönüm) olarak değil toplanıp satılan çayın kilogramına göre verilmelidir. Çünkü bölgemizde üreticilere ait çay bahçelerinin dönümleri azdır. Bu nedenle toplanan çayın kilosuna göre gübre desteği verilmelidir” dedi.

            Yaş Çaya 39 Kuruş Destek!

            Yaş çay üreticilerin yıllardır çok ağır bir şekilde mağdur edildiklerine dikkat çeken Deniz, şöyle konuştu:

            “Bu nedenle acilen gübre desteği verilmelidir. Yaş çayda dönüm başına verilen 8 Liralık gübre desteği gübre fiyatlarındaki anormal artış karşısında vatandaşın mağdur edilmesini önleyecek şekilde karşılanmalı ve yaş çay üreticisine acil gübre desteği verilmelidir. Destekleme bedelleri artırılmalı, ödemeler artırılan bedeller üzerinden yapılmalıdır. Yaş çayda kilogramda 13 Kuruş olarak açıklanan destekleme bedeli acilen 39 Kuruşa yükseltilmeli ve 2021 yılı destekleme bedelleri artırılan bedeller üzerinden yapılmalıdır.”

            Cumhurbaşkanı Yapar!

            Açıklamalarını “Kötü yönetimler vatandaşın kaderi değildir” diye sürdüren Deniz, CHP’nin Çay Kanunu teklifindeki 11. Maddeyi ise şöyle açıkladı:

            “Madde 11- Yaş çay alım fiyatı ve ürün destekleme primi (3) yaş çay destekleme primi, o yıl için belirlenen yaş çay fiyatının %10’undan aşağı olmamak üzere 5488 sayılı Tarım Kanununun 19. maddesi hükmü gereğince Cumhurbaşkanınca tespit ve ilan olunur.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol