banner51

Bu haber kez okundu.

 Ekmekte Zam Polemiği
Rize’de ekmeğe yapılan zammın bir kısmının geri alınmasıyla devam eden tartışmalar sonrasında, Rize’de 1,25 Liradan satışa sunulan 280gram ekmeğin gramajının Gıda Standartlarına uymadığı belirtilirken, son günlerde ise ekmeğin gramajı ve fiyatın ayarlaması yeniden gündeme geldi.

Rize’deki ekmek zammı ve gramaj tartışmaları devam ederken, Trabzon’da ekmeğe yüzde 14,14 oranında zam yapıldığı öğrenildi. Trabzon Fırıncılar Odası ekmekte gizli zam yaparak 400 gramı 1,50 TL’den satılan ekmek gramajını 350 grama düşürdü, fiyatı ise 1,50 TL olarak aynı kaldı.
Rize’de ise ekmek gramaj ve fiyatlarının dün yapılan toplantıda belli olacağı ifade edilirken, bu konuda henüz kesin bir gelişme olmadı ve kamuoyuna herhangi bir bilgi verilmedi.

Trabzon'da yapılan zamla ekmeğin kilo fiyatı 3,75 TL'den 4,28 TL'ye yükselirken, Rize'de yapılacak düzenlemeden sonra ekmeğin kilo fiyatı belli olacak.

Rize’de Ramazan ayının başlamasıyla 250 gramı 1 TL olan ekmeğin, gramajının 330’a fiyatının ise 1,50 TL’ye çıkarılmasıyla başlayan tartışmalar sonucu ekmek fiyatlarında değişiklik yapılmış ve 280 gramı 1,25 TL olarak belirlenmişti.

Ancak 280 gramın Türk Gıda Kodeksine uygunsuz olduğunun ortaya çıkmasıyla Ramazan Bayramından itibaren Rize’de ekmek 300 gram olarak üretilirken fiyatı ise değişmemiş ve 1,25 TL olarak kalmıştı.
Rize Fırıncılar Odası’nın bu tartışmaların ardından yapacağı toplantı ile Rize’de ekmek gramaj ve fiyatlarının yeniden düzenleneceği öğrenildi.

Edinilen bilgilere göre, Rize’de ekmek gramajının 250 grama düşürülerek fiyatını 1,25 TL olarak belirlenebileceği gibi 300 gramını 1,30 veya 1,35 TL olarak da değiştirebileceği veya 300 gramı 1,25 TL olarak da sabit tutabileceği öğrenildi.

Bu tartışmalar devam ederken, Rize Belediyesi’nin ise 300 gram ekmeğin 1,35 TL’den satışının yapılabileceğine onay verdiği bilgisine ulaşıldı.

Öte yandan Rize Belediyesi’nin Rize’de halk ekmek uygulamasını başlatmak için fırıncılarla yaptığıgörüşmeler sonrası fırıncıların şartları karşılayamadığı ve Rize Belediyesi’nin kendi ekmek üretim tesisini kurmak için yer baktığı öğrenildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol