banner51

Bu haber kez okundu.

FINDIKLI’DA BELEDİYE ŞİRKET İŞÇİLERİ KADRO İSTEDİ

        DİSK'e bağlı Genel-İş sendikasının Fındıklı’daki üyeleri, taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi ve ayrımcı uygulamaların sona ermesi talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi.

          Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonuna (DİSK) bağlı Genel-İş sendikası Fındıklı şubesi, sözleşmeli işçilerin kadroya alınması talebiyle Fındıklı meydanına kayıtlı üyelerin katılımı ve “Belediye işçileri de kamu işçisidir” sloganı  ile basın açıklaması yaptı. 

        DİSK'e bağlı Genel-İş sendikası üyesi, Hasret Özbek yaptığı açıklamada “ 
Belediye işçileri bugün birçok açıdan ayrımcılıkla karşı karşıya olduğunu ifade ederek “Siyasal iktidar tarafından  çalışanlara yönelik yapılan ya da yapılması planlanan kısmi düzenlemelerde belediye işçilerinin adı bile ne yazık ki geçmiyor. Kamu işçileri ve kamu çalışanlarına yönelik yapılan düzenlemelerden belediye işçileri yararlanamıyor ve düzenlemelerin dışında tutuluyor. Kamu hizmetleri bir bütün olup merkezi ya da yerel ayrımı olmaksızın kamu çalışanları (işçi/memur) eliyle yürütülür. Kamu çalışanlarının -işçi ya da memur ayrımı yapmaksızın-, merkezi ya da yerel hakları iyileşecekse toplu olarak iyileştirilmelidir. Bu durumdan hem Hükümet hem de belediye işverenleri sorumludur.” Dedi

BELEDİYE ŞİRKET İŞÇİLERİNE İLAVE TEDİYE HAKKI DERHAL TANINMALIDIR

      Belediye şirket işçilerine ilave tediye hakkı derhal  tanınması gerektiğini kaydeden Özbek, şunları aktardı: 

        “696 sayılı KHK ile beraber kamuda çalışan taşeron işçilerden merkezi idarede bulunanlar doğrudan kadroya geçerken; belediyelerde çalışan işçiler ise ne yazık ki kadro yerine belediye şirketlerine geçiş yapmıştır. Bu durum 450 bine yakın belediye işçisinin ayrımcılığa uğramasına ve hak mağduriyetine neden olmuştur. Bunun en somut örneği, kamu işçilerinin yararlandığı 52 günlük ilave tediye  hakkından belediye şirketlerinde çalışan işçilerin yararlanamamasıdır. KİT’lerde çalışan işçilerin ilave tediye hakkı bulunurken belediye şirketlerinde çalışan işçilerin ilave tediye hakkı olmaması da ayrıca hukuksuzdur. Bu mağduriyet bir an önce sona erdirilmeli ve belediye şirketlerinde çalışan işçiler de diğer işçiler gibi kadroya geçirilmelidir. İlave tediye hakkı ise derhal verilmelidir.


TALEP EDİYORUZ


          Belediye işçilerinin sesi olan DİSK/Genel-İş, bugün buradan ilan ettiği talepleri, bundan sonra yurdun dört bir yanına daha güçlü taşımaya kararlı olduklarını ifade Özbek, “Gelin bu mücadeleyi hep birlikte büyütelim. Gelin sesimizi hep birlikte yükseltelim. Hükümet işçilerin bu sesine kulak vermelidir. Belediye şirket işçilerine ve Çaykur işçilerine kadro ve ilave tediye hakkı istiyoruz. 


       Bir sendika başkanı tarafından son günlerde yapılan mesnetsiz iftiralarla, çamur atmalarla ilgili üzülerek birkaç cümle etmek istediğini ifade ederek şunları aktardı: “Öncelikle belirtmek isteriz ki bizler her alanda kadın ve erkek eşitliğine inanan bunun için mücadele edenleriz. Bizler ekmeğini taştan çıkartan, baskılara boyun eğmeyen, eşit, özgür, adaletli ve aydınlık yarınlara inanan emekçileriz. Kendi kaybını başkalarına çamur ve iftira atarak bastırmaya çalışanlara sesleniyoruz. Öncelikle kadınları erkeklerden ayıran ve aşağı gören bakış açınızı değiştirmeniz gerekir. Öncelikle herkesin özgürce sendika değiştirebilme ve örgütlenme hakkına sahip çıkmanız gerekir. Öncelikle birlikte mücadele edeceğinizi iddaa ettiğiniz işçileri yalanlarla mahkemeye vermeye utanmanız gerekir. Ancak bizler bu çamur atmalara aldırış etmeden tüm arkadaşlarımızla dayanışma içerisinde hak, hukuk, adalet için, iş, ekmek, özgürlük için aydınlık günlere olan inancımızla yürümeye devam edeceğiz.” Diyerek sözlerini tamamladı.    
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol