banner51

Bu haber kez okundu.

"Gelin Hep Birlikte Çay Üreticisini Koruyan Kanun Çıkartalım!"

TBMM'nin 1 Ekim itibarıyla açılışına dikkat çeken CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, yıllardır tartışılan Çay Kanunu ile ilgili bir kez daha siyasi parti temsilcilerine çağrıda bulundu.

             “Gelin hep birlikte Çay Kanununu çıkartalım” çağrısında bulunan CHP Deniz, yaptığı çağrıda şunları söyledi:

            “Bir kez daha çağrıda bulunuyoruz! Meclis açıldı, gelin hep birlikte Çay Kanunu çıkaralım. Türkiye Büyük Millet Meclisimiz yeni yasama dönemine başladı, şimdi kanunları çıkarma zamanı.
            Şimdi hep birlikte Çay Kanunu çıkarma günü. Şimdi hep birlikte Çay üreticisinin sömürülmesine dur deme zamanı. Şimdi 'Taban Fiyatın' yasalaştırıp açıklanan fiyatın altında çay alımı yapılmasının önüne geçme zamanı.
            Yaşadığımız günler gösterdi ki, çay üreticisini koruyacak Çay Kanunu çıkarmadığımız sürece çay üreticisinin mağduriyeti devam edecek!
            Daha önce meclise Çay Kanununda değişiklik yapılmasını, yaş çayda taban fiyat uygulamasına geçilerek çay üreticisinin mağduriyetine son verilmesini öngören kanun teklifini vermiştik. Bu kanun teklifimiz mecliste bulunan AKP ve Cumhur İttifakına bağlı partiler tarafından ret edilmişti.O zaman demiştik ki, siz belki bu kanun değişiklik önergesini CHP olarak biz verdiğimiz için ret ediyorsunuz, gelin siz verin biz destekleyelim. Kabul edilmemişti.”

            Sizin Teklifinizi Destekleyelim

            Çay Kanunun Meclis'ten bir an önce çıkartılması gerektiğini dile getiren Deniz, şöyle konuştu:

            "Ağustos ayında 5 Milletvekilimizin ve İl Başkanlığımızın hazırlamış olduğu Çay Kanununu teklifini meclise sunduk. Geçtiğimiz günlerde ilimize gelen Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu da yapmış olduğu açıklamada, Çay Kanunun bir an önce çıkarılmasının gerektiğini ifade etmişti. Çay Kanunu teklifimizin Meclis'e sunulduğunu ama bizim için önemli olan çay üreticilerinin mağduriyetinin giderilmesi olduğunu, şayet bizim teklifimizi desteklemiyorsanız gelin siz Çay Kanununu (tabi ki üreticiyi koruyan) meclise getirin biz destekleyelim ve Çay Kanunu çıkaralım, diyerek çay üreticilerinin mağduriyetini ve Çay Kanununun önemini anlatmıştı.
            Bizde bir kez daha tekrarlıyoruz. Şimdi meclis açılıyor. Hiç bekletmeyelim. Ya bizim verdiğimiz Çay Kanununu destekleyin ya ortaklaşa bir metin hazırlayalım ya da siz hazırlayın bir kanun teklifi ve getirin meclise biz de destekleyelim. Tabi ki üreticiyi koruyan bir Çay Kanunu Teklifi olacak.”

            Üretici, Kota-Kontenjan İşkencesinden Kurtulsun!

            Çay Kanunu Taslağının üreticinin lehine çıkarılması için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade eden Deniz, sözlerini şu şekilde tamamladı:

            “Biz her türlü koşula razıyız yeter ki çay üreticisini koruyacak Çay Kanununu bir an önce meclisten çıkaralım ve çay üreticisinin mağduriyeti giderilsin, vatandaş çayını ucuza satma zulmünden, kota kontenjan işkencesinden kurtulsun. Sözümüz söz, CHP olarak, Millet İttifakı olarak iktidara geldiğimizde öncelikli işimiz, 'Çay Kanunu' çıkarmak olacak.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol