banner51

Bu haber kez okundu.

HEPİMİZ ZAM MAĞDURUYUZ!

CHP Rize İl Örgütünün 'zamlara hayır' basın açıklamaları devam ediyor. Açıklamalar Pazar ve Ardeşen'den sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'ana-baba ocağım' dediği Güneysu ile Kalkandere'de devam etti.

            CHP Güneysu İlçe Başkanlığı önünde, İlçe Başkanı Mustafa Kanbur ve yöneticileri ile Merkez İlçe yöneticileri ve İl Gençlik Kolları Başkanı Muharrem Diler'in de katıldığı açıklamada İl Başkanı Saltuk Deniz, Güneysululara seslenerek, "Tepeden tırnağa her şeye zam üstüne zam yapıldı. Hepimiz ortak bir noktada buluşuyoruz. Çünkü hepimiz zam mağduruyuz" dedi.

            Güneysu'nun ardından Kalkandere'de de kar yağışı altında yapılan açıklamaya da Kalkandereliler ilgi gösterdi.

            Açıklamasında 'Yaşadığımız zamları hepimiz biliyoruz' vurgusu yapan Deniz, "Ekmek 3 TL oldu. Böyle olursa 6 Lira olacak. Çünkü tarımda hemen her şeyi ithal ediyoruz. Çay üreticisi olmayan Azerbaycan'dan çay bile ithal ettik. Doğalgaza, benzine, akaryakıta, una, kâğıda, meyveye, sebzeye ve hemen her şeye zam üstüne zam geldi. Gelmeye de devam ediyor. Kömür fiyatlarına gelen zamlar, evlerde kullandığımız tüpe gelen zamlar. Bezdurdi artık” dedi.

            Elektriğe yüzde yüzden fazla zam yapıldığına işaret eden Deniz, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

            "Cumhuriyet tarihinde bir kalemde aynı anda yapılan en yüksek zamdır. Evde elektrik kullanmak büyük bir cesaret ister hale gelmiştir. Bu gidişle yakında gaz lambaları evimizdeki yerini alacaktır. Zamlar bu hızla devam ederse de mumlar başköşeye oturacaktır.

            Gübre fiyatlarının şimdiden 8 ile 10 bin TL arasında gidip geldiğini görüyoruz. Böyle giderse çayınıza gübre atamayacaksınız. Sakın ha gübre atmayız demeyin, çünkü gübre atmamanın sonu bir süre sonra çay ithalatının kapısının açılması demektir. Çay bu bölgenin geleceğidir. Gübre atmamak çözüm değildir. Gübre için Devletin destek vermesini talep etmelidir. Zamların nedeni ne dolar, ne de dış güçlerdir. Nedeni kötü yönetimlerdir. Kötü tarım politikasıdır. Kötü sanayileşmedir. Plansızlıktır. Hepimiz görüyoruz ve yaşıyoruz dolar düşüyor ama benzin fiyatları akaryakıt fiyatları artıyor.

            Zamların nedeni yaşanan yüksek enflasyondur. Yüksek enflasyonun nedeni de kötü yönetimdir. Sonuç olarak 2022 yılına daha da yoksullaşarak girdik. Çay müstahsilleri, üreticilerin kaybı yüzde 60 civarında.

            Asgari ücrete yapılan zamlar, memurlara, emeklilere, SGK, Bağkur emeklilerine yapılan zamlar yeterli değildir. Sonuçta milyonlarca emekli gene asgari ücretin çok altında maaş almaya mahkûm edildi. Emeklilere en az asgari ücret tutarı olan 4.250 TL verilmesi önerimiz Cumhur ittifakı üyeleri tarafından reddedilmiştir.

            Artık zamlara karşı sesimizi daha çok yükseltmemiz gereklidir. Yoksa çok daha yüksek zamlarla karşı karşıya kalacağız. İnsanca yaşamak için taleplerimizi dile getirmek zorundayız. Bu nedenle Kalkandere’den sesleniyoruz. Hükümet yapmış olduğu tüm zamları geri almalıdır. Memur, memur emeklileri, SGK ve Bağ-Kur emekli ücretlerine yapılan zamlar artırılmalıdır.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol