banner51

Bu haber kez okundu.

KİLOSU 4 BİN LİRA AMA YOK SATIYOR!

Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki yaş çay tarım alanlarında, 5 yıl önce Çaykur öncülüğünde üretimine başlanan beyaz çayda, 2018 Yaş Çay Kampanyası döneminde toplam 911 kiloluk üretim gerçekleştirildiği bildirildi.
            Dünyada, 'İmparatorların çayı' olarak bilinen, Türkiye’de ise 'Beyaz iksir' adıyla kilosu 4 bin liradan 2 ay önce satışa çıkarılan 2018 yılı üretimi beyaz çay, kısa sürede tükendi.

            Bilindiği üzere Doğu Karadeniz Bölgesi’nde beyaz çayın üretimi Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun'da, 5 yıl önce başladı. Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (Çaykur) tarafından başlatılan uygulamayla, 'Tomurcuk' olarak bilinen çayın üst filizleri üreticiler tarafından elle toplanıyor.

            Üreticiden kilosu 500 liraya alınan beyaz çayın üretiminin artırılması için de çalışma yapıldı. Bahçeye giren üreticiler de olgunlaşan tomurcuk filizlerinin hasadını yaptı. Bu hasat döneminde Çaykur üreticilerden 911 kilo beyaz çay satın aldı. Rakamın düşük olduğu ve istenen miktarda beyaz çayın bu yıl da alımının gerçekleştirilemediği belirtildi.

            Ürün miktarının düşük olmasının, insan sağlığına faydaları nedeniyle üreticilerin beyaz çayı kendileri için saklamasından kaynaklandığı ifade edildi.

            20 Gramlık Kavanozlar

            Dünya genelinde 'İmparatorların çayı' olarak bilinen, Türkiye’de ise 'Beyaz iksir' adıyla kilosu 4 bin liraya alıcı bulan beyaz çay, 2 ay önce satışa çıkarılması ve raflarda yerini almasına karşın kısa sürede tükendi.

            Sınırlı oranda üretilen beyaz çay, bu sezon da talepleri karşılayamadı. Çaykur tarafından 20'şer gramlık kavanozlarda 80 liradan satışa sunulan beyaz çayı, Çaykur üretici ve çalışanlarına ise indirimle kilosu 2 bin 250 liradan satışa sundu.

  • Beyaz çayın bu yıl özellikle yurt dışından talep gördüğü belirtildi. Ortadoğu ve Arap ülkelerinin yanı sıra Avrupa'dan da çok sayıda kişi beyaz çay için siparişte bulundu.        Sınırlı Miktarda Üretim

            Konuyu değerlendiren Çaykur Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim, 911 kilo beyaz çay ürettiklerini ifade ederek, "Beyaz çay sınırlı miktarda üretiliyor. Hasat döneminde üreticilerden 911 kilo beyaz çay aldık. Kilosu 4 bin liraya satılıyor. Üretici ve çalışanlarımıza ise kilosunu 2 bin 250 liradan veriyoruz. Fazla bir beyaz çay alamadık. Üretim miktarı düşük kaldı. Gelecek yıllarda bu miktarı artırmaya çalışacağız" dedi.

            Etken Maddesi Önemli
            Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun'da 5 yıl önce başlanan beyaz çay üretiminde geçen sürede 3 ton ürün elde edildi.

            Dünyada kilosu bin dolardan 15 bin dolara kadar değişen fiyatlarla satılan beyaz çayın vücut direncini artırarak bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra, insan sağlığına önemli faydalarının bulunduğu biliniyor.

            Japonya’da yürütülen bir çalışmada, Türk beyaz çayında kanserli hücreleri yok eden etken bir maddeye rastlanmıştı.
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol