banner51

Bu haber kez okundu.

KİVİ ÜRETİCİLERİ DÜŞÜK FİYAT'TAN ŞİKAYETÇİ
 Rize Kivi Yaş Sebze ve Meyve Üreticiler Birliği Turan Kabaoğlu, bu fiyatlarla Kivi üretiminin Rize'de devam etmesinin mümkün olmayacağını söyledi.

Kabaoğlu, yaptığı açıkalamda, Türkiye'de kivi üretim miktarının yıllık yaklaşık olarak 45 bin ton civarında olduğunu belirterek, kivi üreten on beş il sıralamasında ilk üç ilin, Yalova, Rize ve Ordu olduğunu ve Türkiye üretiminin yüzde 70’ini bu üç ilin gerçekleştirdiğini ifade etti.


İran’dan gelen düşük kaliteli ve ucuz kivi girişleri yerli üreticileri maddi, manevi sıkıntıya soktuğunu kaydeden Kabaoğlu, "Türkiye kivi ile ilgili 2013 yılında 606 bin 606 dolarlık ihracata karşılık 2 milyon 777 bin 616 dolarlık ithalat yapmıştır. Bu ithalatın 1 milyon 890 bin 750 doları (toplam ithalatın yüzde 68,1’i) İran, 779 bin 6 doları (yüzde 28,05) Şili kaynaklıdır.” dedi.
ALICILARIN TAMAMI DIŞARIDAN!

Kabaoğlu, yerli üreticiyi koruma amaçlı olarak Ekonomi Bakanlığı, Resmi Gazete'nin 5 Kasım 2013 tarihli sayısında kivi ithalatında gözetim uygulanmasını öngören tebliğin yayımlandığını kaydederek, şunları aktardı:

"Buna göre Birim gümrük kıymeti ton başına 700 doların altında olan kivinin ithalatı, gözetim belgesi ile gerçekleştirildi. Türkiye'de yılda 70 bin ton kivi tüketiliyor. Bunun 40 bin tonu ülkemizde yetiştirilirken, kalan 30 bin ton kivi ithal ediliyor. Geliştirilen projeler ve sağlanan hibe programları sayesinde Türkiye'nin kendi kivisini kendisi karşılaması amaçlanıyordu. Üretici birlikleri, çiftçi örgütleri, deposu, tasnif makinesi ve paketlemesi, tescilli markası olan yapılara dönüştürülmesi gerekir. Diğer taraftan İlimizde kiviyi alıp satan güçlü bir tüccar grubunun olmaması da düşündürücüdür."

TÜCCAR  1,00-1,50 TL FİYAT ARALIĞINDA KİVİ ALDI

2015 yılında kivi fiyatları Yalova'da Kivi taban fiyatı 2,70 TL olarak belirlendiğini dile getiren Kabaoğlu, "Kivi bahçede 2,4-2,6 arası TL'ye kivi satılabiliyor. Bölgemizde özellikle Rize’de Tarım Kredi kooperatiflerinin kivi alımı sayesinde 1,80 TL'den satın almaktadır. Ancak 10 bin ton üretilen ürünün sadece 1200 tonunu Tarım Kredi (Migros) almaktadır. Kivi alan tüccarlar ise 1,00-1,50 TL' fiyat aralığında kivi almıştır.Burada acı olan bir diğer gerçekte üreticinin birlik üyesi olmaması hem de birlik kanalıyla ürününü satmamasıdır.Üreticinin bu kısa vadeli yaklaşım şekli, kendisi ve birliği adına uzun soluklu iş planlarının yapılamamasına, kendi ve kurduğu birliği zora sokmasına neden olmaktadır."  dedi.

KURUMSAL YAPIYA SAHİP BİRLİK YOK

Kabaoğlu, ülkemizde, özellikle ilimizde ciddi anlamda kurumsal yapıya sahip üretici birliği bulunmadığını ifade ederek, şunları söyledi:

"Var olan üretici örgütleri arasında gerek il geneli gerekse bölge ve ülke ölçeğinde bir koordinasyon ya da işbirliği yoktur.Birliklerin kurumsal yapılarının oluşması içim temel kanunlar gerekmektedir..Başta tüccar grubu olmak üzere üreticinin kendisi de birliğini adeta yabancı olarak görmekte ve kendi kurduğu birlikleri desteklememektedir.Üretim kadar  önemli olan, satış politikaları ve satış sorunlarını gidermektir.


Hatta katma değer üretecek şekilde pazarlayabilmek, tanıta bilmek, gerek iç gerekse dış pazarlarda, pazar payını artırabilmek ve ürün çeşitliliği ile inovasyon yapmak asıl işi olmalıdır. Üreticinin kendi tesislerine sahip olabilmesi ve kendi evlatlarına, torunlarına iş sahası oluşturabilmesi gerekir. En önemlisi de kârlarını ve haklarını en iyi şekilde elde edebilmesini bilmelidir. Aksi halde üretim maliyetleri altında satışlara devam ederken, haklarını elde etmede de bir arpa boyu yol alamayacaktır. Bu dağınıklığın ve zayıf duruşun ortadan kaldırılması adına üreticilerin bir araya gelip, daha geniş ve tek bir çatı altında toplanması yeni bir açılım yapması çok ama çok önemlidir. İlimizde Belediyesi Kent Konseyi bünyesinde Gıda,Tarım ve Hayvancılık ile Turizm alanında meclis kurulmalı hiç olmazsa komisyonlar oluşturularak stratejik çalışmalar yapılmalıdır.Yani çiftçiden ve çiftçi kuruluşlarından aldığı vergiyi yine kendilerine aktaran bir modeli geliştirebilmelidir. Bu ülkemizde sistemsel sorundur."

EYLEM PLANLARINA İHTİYAÇ VAR
 
Kiviye dair üretim ve yatırım yapılırken mevcut sorunların giderilmesinde ve yıllar itibariyle yapısal, yasal ve üretim-tüketim başlıklarından gelen sorunlar birikmekte ve çözümü için acil eylem planlarına ihtiyaç olduğunu belirten Kabaoğlu, "Kivi, ek gelir kalemi olarak ele alınmalıdır. Bütün bunların yanında devlet destekleri yapılmalı, tarım devlet destekleri olmadan yaşama ve sürdürülebilirliği yok demektir.Rize'de çiftçi sayısı fazlalığı  ve üretimin küçüklüğü birlikteliği sağlayamama nedeni oluşmakta bundan dolayı bunu bilen tüccar çiftçiyi yem etmektedir.Çay kurumunun güçlü olmasından dolayı çayda bunu hissetmemekteyiz.Deriz ki her elini kolunu sallayan, çiftçinin elinden ürün alamamalı,mutlak bir yasal değişiklik gerekmektedir. Kaçak gelen kiviyi yasal zemine çok kolay almaktalar, sınır kapılarımızdan geçişler yapılmaktadır tonlarca kaçak kivi girişinin olduğunu bilmekteyiz."dedi.

  Bu fiyatlarla Kivi üretiminin  Rize'de devam etmesinin mümkün olmadığını ifade eden Kabaoğlu, "Kivi üreticileri ,kivi omçalarını yavaş yavaş değil hızlı bir şekilde elden çıkarmaktadır.Etkili ve yetkili kişiler dur demezse Rize'de Rize kivisi üreten kalmayacak ancak Rize mandalinası gibi çeşitli illerde üretilebilirse ismen kalmış olacak."dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol