banner51

Bu haber kez okundu.

Maaşa 65 TL asgari ücret zammı
 Anayasa değişikliğinin hayata geçmesiyle halen kapıcılarda olduğu gibi asgari ücret üzerinden gelir vergisi ve damga vergisi alınmayacak. Böylece bekâr ve çocuğu olmayan bir ücretli çalışanın maaşı 65 lira artacak. Bu maaşlara artış olarak yansıyacak olan tutar çalışanın evli, bekâr olmasına, esinin çalışıp çalışmadığına ve çocuk sayısına göre değişecek.
 
Habertürk'ün haberine göre, halen bin 21 liralık brüt asgari ücretten, 56. 84 lira gelir vergisi, 7. 75 lira da damga vergisi alınıyor. 4 çocuklu, eşi çalışmayan asgari ücretlilerden ise sadece damga vergisi alınıyor. SSK primi ve işsizlik sigortası primi kesintilerinden sonra asgari ücretlilerin eline net 803. 68 lira geçiyor.
 
Ancak, Anayasa'nın eşitlik ilkesi gereği vergi indirimi sadece asgari ücretlilere değil, işçi, memur gibi tum çalışanların maaşlarının asgari ücrete karşılık gelen kısmına uygulanacak. Dolayısıyla ücret artışı tüm çalışanlar için söz konusu olacak.
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakara Faruk Çelik, 2012 yılında konuyla ilgili ilk tartılmalar sırasında, yapılan hesaplamaya göre, asgari ücretin vergi dışı bırakılmasının maliyetinin 3. 7 milyar lira olduğunu söyledi. 2014 yılında uygulamaya geçilmesi durumunda maliyetin yaklaşık 4 milyar liraya ulaşması bekleniyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol