banner51

Bu haber kez okundu.

Para vana kavgası
 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın Irak gezisinin ardından Kürt petrolünün akışı için gözler Irak Merkezi Hükümeti ve Kürt Bölgesel Yönetimi arasındaki görüşmelere çevrildi.
Petrol gelirlerinin bölüşümünde Kürt yönetiminin ve Türkiye’nin inisiyatif almasına sıcak bakmayan Bağdat yönetiminin çekinceleri devam ediyor. Türkiye üzerinden paylaşım modeline sıcak bakmayan Bağdat yönetimi, petrol parasında doğrudan kontrol istiyor. Yıldız, Irak’ta hep beraber mutabık kaldıkları bir metin oluşturduklarını belirterek merkezi hükümetin onayının önemine işaret etti. Yıldız, “Bu bir onay niteliği taşımıyor ama onların rızasının da olması doğru bir şeydir. Biz görevimizi yaptık, gerek Bağdat gerekse Erbil’deki toplantılarımızı gerçekleştirdik. Bundan sonra top Kuzey Irak ve Merkezi Irak Hükümeti içerisindeki görüşmelerdedir, onlardan gelecek sonuçlardadır” diye konuştu.

Bu ay başlar mı?

Türkiye ile Irak ve bölgesel yönetim arasında yapılan anlaşmaların tüm Irak’ın önüne açtığını belirten Yıldız, “Kendi aralarındaki mutabakatın, Merkezi Irak Hükümeti’nden alacakları rızanın tabii ki bir yoklukta değil, bir varlıkta buluşması lazım. O varlık da petrolün çıkarılması, sevk edilmesi, doğalgazın çıkarılması, sevk edilmesidir. Ben inanıyorum ki Iraklı kardeşlerimiz kendi içinde böyle bir konuyu aşacaklardır. Aralık içerisinde inşallah bunu gerçekleştireceklerine inanıyor ve ümit ediyorum. Başka türlü bir noktanın da çok doğru olmayacağına inanıyorum” dedi.

NOEL HEDİYESİ!

Kürt petrolü için Irak merkezi hükümetiyle anlaşma süreci tamamlanmış değil. Merkezi yönetim, Kürt petrolünün Türkiye’ye akışı konusunda bölgesel yönetimle masaya oturacak. Irak, Kürt petrolünden elde edilecek gelirin Türkiye üzerinden dağıtılması formülüne sıcak bakmıyor, paranın dağıtımında doğrudan rol alacağı bir sistem istiyor. Merkezi yönetim, Türkiye tarafında kurulacak ölçüm istasyonlarında doğrudan kendi bürokratlarını görevlendirmek istiyor.

Türkiye’nin Kuzey Irak’la doğrudan yaptığı görüşmeler ve resmi olarak açıklanmasa da varılan mutabakat da merkezi hükümetin tepkisini çeken bir başka unsur. ABD yönetimi de petrol parasının dağıtımında etkin rol alabilir. Neçirvan Barzani’nin, “Petrol Noel’den önce (24 Aralık) akmaya başlayabilir” açıklamasının aksine Kürt petrolünün akışının önümüzdeki yıla kalması da olasılıklar arasında.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol