banner51

Bu haber kez okundu.

Ramazan’a Kadar Ödeme!

            Genel Müdür Sütlüoğlu ayrıca, Mayıs ayı yaş çay bedellerinin de ödenmeye başlandığını, ödemelerin Ramazan’a kadar tamamlanacağını sözlerine ekledi.

Çaykur’da düzenlediği toplantıda konuşan Genel Müdür Sütlüoğlu, 2. sürgün çay alımlarında dekar başına 375 kilo kota uygulanacağını açıkladı.

Yüzde 15 Ürün Kaybı!

Sütlüoğlu yaptığı açıklamada, “Bilindiği gibi 26 Nisan itibariyle 1. sürgün başlamıştı. 1. sürgünü 210 bin ton yaş çay alarak tamamladık. 16 Haziran itibariye 2. sürgünü başlattık. 2. sürgündeki kotamız 375 kilodur. 1. Sürgünde özel sektörün 150 bin ton civarında çay aldığını öğrendik. Toplamda 360 bin ton çay alınmış oldu. Geçen yıl ise toplamda 420 bin ton çay alınmıştı. Geçen yılla bu yıl arasında 60 bin ton bir eksilme var. Buda yaklaşık yüzde 15’lik bir ürün kaybına tekabül ediyor” dedi.

Mayıs Çay Paralarını Ödeniyor

Çaykur, 1. sürgünde üreticisinden aldığı 210 bin ton yaş çay yaprağının karşılığı olarak üreticisine 290 milyon TL ödeme yapacak.

Çaykur Genel Müdürü Sütlüoğlu, aynı toplantıda yaptığı açıklamada, “Nisan ayında aldığımız 4 bin 200 tonluk çayın bedelini Mayıs ayında ödedik. 12 milyon 171 bin TL’lik ödeme yaptık. Mayıs ayında aldığımız 186 bin ton yaş çay yaprağının karşılığı olarak ise toplamda 257 milyon 166 bin TL ödeme yapmış olacağız. Ödemelere bugün başlandı. Ramazan ayına girmeden ödemelerimizi tamamlayacağız. 1. Sürgün toplamında ise 290 milyon TL ödeme yapılacak” şeklinde konuştu.

            Beyaz Çay Piyasaya Hazırlanıyor!

Genel Müdür Sütlüoğlu ayrıca, ‘imparatorların çayı’ olarak adlandıran Çaykur ürünü ‘beyaz çayın’ da yakında piyasaya gireceğini belirterek, “Bu yıl ilk kez beyaz çay alımlarına başladık. Şu ana kadar 295 kilo beyaz çay tomurcuğu aldık. Çok yeni bir ürün olması itibariyle üreticilerimiz çağrılarımıza uydu. Her gün çay akışı oldu. Sürgün boyunca üretime devam edeceğiz. Beyaz çayın ham maddesi olan çay tomurcuğu almaya devam edeceğiz. Beyaz çayı yakında piyasaya süreceğiz. Fiyatları henüz belirlemedik. Dünya piyasalarında kilosu bin dolardan başlıyor, 5-6 bin dolara kadar satılıyor. Bu ölçüde bir fiyat belirleyeceğiz. Beyaz çay imparatorların çayı olarak adlandırılıyor. Bir Çin imparatorunun bulduğu bir çaydır. Üretim çok sınırlı! En uçtaki tomurcukların toplanması ile üretilen bir çay. Alabileceğimiz oran kısıtlı. 295 kilo alabildik. Anzer Balı gibi, şifa bulmak için aranan bir ürün olacak. İçebilen için değerli bir ürün. Yaklaşık 4 kilogram tomurcuktan 1 kilogram beyaz çay üretebiliyoruz” diye konuştu.

didi’nin Rekorları!

Sütlüoğlu, geçtiğimiz yılın Haziran ayında piyasaya çıkan 'didi' isimli soğuk çayın, piyasadaki zirveyi koruduğuna da değinerek; “Geçen sene doğan ve doğar doğmaz başpehlivan olan evladımız ‘didi’, bu yılda minderin tozunu atmaya devam ediyor. Geçen yıl Haziran ayında çıktık. Yılsonuna kadar 80 milyon satarak rekor kırdık. Bir yılını doldurdu. Bu yıl ise şuan itibariyle 48 milyon 500 sattık. Geçen yılla beraber 128 milyon adet 'didi' satmış bulunuyoruz. Bu bir rekordur. Büyük bir başarıdır” ifadelerini kullandı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol