banner51

Bu haber kez okundu.

 Rize Kivisini Kelebek Vurdu

      Bölgede fasulye, mısır, biber, domates gibi yaz sebzeleri ile çeşitli meyvelere zarar vererek bitkilerin öz suyunu emerek kurutmaya başlayan zararlı kelebeğin, kivi kalitesinin düşmesine neden olduğu ileri sürüldü.

Bir süre önce Rize Kivi Birliği ile Ziraat Odasının ölçümleri ile birlikte Rize ve bölgesinde kivi hasadı başlatıldı. Tüccarlar kivi alımlarını başlatırken, bu yıl alım fiyatlarının düştüğü, bunun da kivi kalitesinin geçen yıla göre kötü olmasından kaynaklandığı ifade edildi.

Özel kivi firması yetkilisi Ayhan Yaşar, bu yıl Rize kivisinde kalitenin düşük olmasına rağmen alımlarını devam ettirdiklerini ifade ederek, "Bu sene kivinin gramajı düşük olduğundan kalite de bu anlamda düşmüş oldu. Biz burada kiviyi gramaj bazında alıyoruz. Fakat aynı zamanda bu bölgede kelebek dediğimiz böceğin verdiği zarardan dolayı bu yıl Rize'deki kivi kalitesinden memnun değiliz. Ancak 15 yıldır bu bölgeden kivi alıyoruz. Müstahsilimizi yalnız bırakmak istemediğimiz için yine bu sene de alıma devam ettik. Ama bu sene memnun musunuz derseniz; kesinlikle memnun değiliz" dedi.

Hileli Kasalar

Bunun yanında hileli kasalar nedeniyle de sıkıntı yaşadıklarını vurgulayan Yaşar, "Hileli kasa dolumu nedeniyle kiviye verilen fiyat her yıl aşağı düşmektedir. Bugün ıskarta kivi dediğimiz 3. sınıf kiviyi 120-150 gramlık kivinin kasasına koyarak bizleri kandırma yoluna giden bazı üreticiler, aslında bu bölgedeki kivi ticaretini de baltalamaktadırlar" ifadelerini kullandı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol