banner51

Bu haber kez okundu.

'Rize’nin Geleceği Parlak Değil!'

Rize Esnaf Odaları Birliği Başkanı Güven Aksoy, ülke genelinde yaşanan ekonomik sıkıntılara dikkat çekerek, yılbaşından sonra kemerleri daha da çok sıkmak gerekeceğini işaret etti.

            Yurt genelinde topyekun bir enflasyonla mücadele verildiğine işaret eden Esnaf Odaları Birliği Başkanı Aksoy, yılbaşından sonra ekonomik sıkıntının daha çok hissedileceğine işaret ederek, “Rize’de çay parası ve üreticinin alacağı para yok. Ekonomik sıkıntı yılbaşından sonra daha çok hissedilecek. Tek ümidimiz üreticiye fark paralarının ödenmesi, esnafımız zor durumda” dedi.

            Tek Bayrak gazetesinden Özlem Çetin'in haberine göre Aksoy, Rize'nin bir çok ile göre çok daha iyi durumda olduğunu kaydederek, ancak yılbaşından sonra Rize’de de ekonomik sıkıntının daha çok yaşanacağını söyledi.

            Kredilerde Dönüş Yok!

            Çay kampanyasının bitmesi ve ödemelerin erken yapılmasının ardından Rize ve bölgede ekonomik sıkıntının, özellikle yılbaşından sonra daha çok hissedileceğini belirten Aksoy, “Odamızdan kredi çekenlerin yüzde 10’u dönüş yapamıyor. Esnafımız kış mevsimi olması itibarı ile zor durumda. Rize’ye döngü olmadığından para harekâtı olmamakta. Bankaların yüksek faizle kredi vermesi ve bu yüksek faiz ile birlikte bankalar kredi işine sıcak bakmaması esnaf ve vatandaşı zor duruma bıraktı. Bankalardan kredi çekenlerin dönüşü olmaması ekonomik sıkıntıyı ortaya koymakta” diye konuştu.

            Piyasa Daralacak

            Yılbaşından sonra piyasanın daha da daralacağını belirten Aksoy, “Yani kısacası yeni yılda zor günler Rizeliyi bekliyor. Tek umut destekleme paralarının yatırılması bunun dışında Rize’nin memur ve diğer döngüsü yok. Seçimler nedeniyle belli bir hareketlenme bekliyoruz. İlimizi tek canlı tutan çay paralarının döngüsü idi. Artık çay parası kalmadığına göre Rize’de halkın ve esnafın durumu çok zor ve yılbaşından sonra daha da zorlaşacak” şeklinde ifadeler kullandı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol